David Gilmour wyprzedaje gitary. Poznaliśmy szczegóły aukcji [WIDEO]

/ 5 lutego, 2019

David Gilmour postanowił sprzedać 120 swoich gitar. Aukcja odbędzie się 20 czerwca w domu aukcyjnym Christie’s. Pod młotek pójdą należące do artysty Fendery, Gibsony i Martiny, lecz głównym punktem licytacji będzie historyczny „Black Strat”, instrument szczególnie bliski Davidowi.

Wyprodukowany w 1969 roku czarny Fender Stratocaster został zakupiony przez Gilmoura w 1970 roku w sklepie Manny's w Nowym Jorku, przy West 48th Street. Dzięki niemu wykształciło się charakterystyczne brzmienie zespołu. David zagrał na tej gitarze między innymi na albumach „The Dark Side of the Moon”, „Wish You Were Here”, „The Wall”, a także na solowych płytach “David Gilmour” (1978), “About Face” (1984), “On an Island” (2006) i “Rattle that Lock” (2015).

Sam David Gilmour mówi:

Te gitary dały mi wiele dobrego, na wielu z nich napisałem na przestrzeni lat sporo muzyki. Spłaciły się wielokrotnie, a teraz jest czas, aby rozpoczęły nowe życie. Gitary produkuje się po to, aby na nich grano i jest moim życzeniem, by bez względu na to, gdzie trafią, dały właścicielowi wspaniały dar, jakim jest muzyka. Wystawiając je na aukcję, liczę na to, że być może pomogę komuś, kto bardzo pomocy potrzebuje i dzięki mojej fundacji charytatywnej uczynię świat nieco lepszym. Byłoby niefajnie, gdybym najpierw je sprzedał, a potem pewnego dnia musiał wytropić jedną lub dwie i odkupić!

%%REKLAMA%%

Zanim ta największa w historii kolekcja gitar trafi pod młotek, będzie ją można obejrzeć w kilku miejscach na świecie.

Objazdowe pokazy kolekcji gitar rozpoczną się w londyńskiej siedzibie Christie's, przy King Street. W tym miejscu wszystkie instrumenty będzie można podziwiać w dniach 27-31 marca 2019 roku. Potem, 7-11 maja 2019 roku, zostaną one zaprezentowane w Los Angeles, by w końcu trafić do Nowego Jorku, gdzie jeszcze przed licytacją będzie można je podziwiać w dniach 14-19 czerwca. Podczas ekspozycji o odpowiednią oprawę dźwiękową zadba firma Sennheiser.

O swoich gitarach David Gilmour opowiada też w poniższym filmie.

rf | fot. Warner

KOMENTARZE

Przeczytaj także