Depeche Mode w „Never Let Me Down Again” wsamplował Led Zeppelin. Dlaczego?

/ 19 stycznia, 2023


W jednym ze swoich największych przebojów Depeche Mode postanowił wsamplować fragment utworu Led Zeppelin. Dlaczego?


W 1987 roku na singlu oraz na płycie „Music For The Masses Depeche Mode wydał utwór „Never Let Me Down Again”. W utworze wykorzystano sample z bębnami z “When The Levee Breaks” znanego z wykonania Led Zeppelin. Dlaczego zespół zdecydował się na ten krok?

Choć samplowanie bębnów z „When The Levee Breaks” było wówczas popularne wśród artystów hiphopowych pomysł ten przeforsował współproducent albumu, Dave Bascombe:

Zanim przyjechaliśmy do Paryża powiedziałem im, że chcę użyć bębnów z „When The Levee Breaks” Led Zeppelin. Wiem, że do dziś wykorzystano je dziesięć miliardów razy, ale wtedy to nadal było coś świeżego, nie była to klisza. Zasugerowałem, by użyć centrali i werbla.

O utworze zrobiło się ponownie głośno, gdy pojawił się w pierwszym odcinku serialu „The Last Of Us” HBO. Po emisji odcinka wzrosła liczba wyszukiwań tego utworu w Google. Analitycy Google Trends sugerują, że może się powtórzyć sytuacja z „Running Up That HillKate Bush, który to utwór w zeszłym roku pojawił się w serialu „Stranger Things”. Artystka doświadczyła prawdziwego renesansu popularności tej piosenki, która po wielu latach wróciła na listy przebojów. W samych USA odtworzenia tej piosenki na Spotify wzrosły o 9900%!

Wszystko o Depeche Mode oraz ich utworach znajdziesz w Wydaniu Specjalnym poświęconym zespołowi, dostępnym w sprzedaży.

DEPECHE MODE WYDANIE SPECJALNE – KUP ONLINE

KOMENTARZE

Przeczytaj także