Dlaczego Freddie Mercury zdecydował się ujawnić, że jest chory na AIDS?

/ 24 listopada, 2021


Wokalista Queen tuż przed śmiercią wydał oświadczenie, w którym przyznawał, że jest chory na AIDS. Dlaczego zwlekał do ostatniej chwili?


Freddie Mercury zmarł 24 listopada 1991 roku po wieloletniej walce z AIDS. Choć plotki o jego chorobie krążyły już od pewnego czasu on sam, a także jego najbliżsi, niemal do samego końca stanowczo zaprzeczali, że wokalista Queen choruje. On sam zdecydował się jednak opublikować w końcu oświadczenie, w którym przyznawał się do choroby. Zrobił to na dzień przed śmiercią.

W książce „Somebody To Love” (wyd. Zysk i S-ka, 2019) Matt Richards i Mark Langthorne twierdzą, że Mercury zdecydował się na ten krok 22 listopada. Kazał wtedy wezwać do siebie menadżera Queen, Jima Beacha. Wokalista Queen wówczas już niemal nic nie widział, nie mógł jeść i doświadczał utraty przytomności. Mimo to w trakcie pięciogodzinnej rozmowy z menadżerem opracował treść oświadczenia.

Laura Jackson pisze:

Roger Taylor wspomina, że Mercury często wspominał, że może się ‘ujawnić w każdej chwili’, nie chciał, żeby ktoś przed nim wyjawił ten sekret.

Z kolei Jim Hutton mówił:

Zawsze wątpiłem, czy Freddie sam chciał opublikować oświadczenie. Tyle lat chował to w sekrecie i wydawało mi się dziwne, że nagle zapragnął go wyznać, jakby to było coś wstydliwego. Jestem pewien, że nie chciał, by jego los był tematem debaty publicznej. Była to sprawa jego oraz najbliższych przyjaciół. Jestem pewien, że nie chciał ryzykować prywatnością moją ani Joe. Nie wiedziałem, że Freddie zamierza wydać oświadczenie. Wierzę, że został do tego zmuszony. Gdy został do tego przekonany, powiedział Jimowi Beachowi, że wypuszcza oświadczenie, żeby nie dać satysfakcji brytyjskim brukowcom wytropienia takiej sensacji. W ten sposób Freddie mówił tym, którzy tak wyczekiwali jego śmierci: ‘Pierdolcie się wszyscy!’”.

Treść oświadczenia Mercury’ego brzmiała następująco:

W wyniku ogromnego zainteresowania prasy w ostatnich dwóch tygodniach, chciałbym potwierdzić, że jestem nosicielem wirusa HIV i mam AIDS. Do tej pory uznawałem za właściwe trzymać tę informację w tajemnicy, żeby chronić najbliższych. Nadszedł jednak czas, by moi przyjaciele i fani z całego świata poznali prawdę. Mam nadzieję, że wszyscy będą wspierać moich lekarzy i innych na całym świecie w walce z tą okropną chorobą. Zawsze wysoko ceniłem swoją prywatność i słynę z tego, że rzadko udzielam wywiadów. Proszę mieć na uwadze, że ta polityka będzie obowiązywać dalej.

Więcej o karierze Freddiego Mercury’ego i Queen przeczytasz w Wydaniu Specjalnym poświęconym temu zespołowi.

QUEEN WYDANIE SPECJALNE – KUP ONLINE

KOMENTARZE

Przeczytaj także