Drugi tydzień z winylami na OLiS. 29 nowości!

/ 10 czerwca, 2017

W dniach od 19 do 25 maja polscy miłośnicy winyli kupowali sporo jazzu, w zestawieniu pojawił się też znany nam wszystkim zespół Iron Maiden, czy legendarny polski Breakout. Na liście zaprezentowanej przez OLiS znaleźć mogliśmy również Deep Purple, Pink Floyd czy The Cure. Zaprezentowane w ubiegłym tygodniu zestawienie było pierwszym, które obejmowało płyty winylowe.

Zobacz koncerty Gorillaz i Red Hot Chili Peppers za darmo w sieci

W drugim tygodniu możemy mówić o prawdziwej rewolucji, ponieważ jedynym wydawnictwem, które utrzymało się w TOP 30 jest „Ceremonials” z repertuaru Florence & the Machine. Pozostałe 29 pozycji to nowości! Dwa pierwsze miejsca zajmuje ABBA, trzecie natomiast „Toxicity” System of a Down. Z rockowych wykonawców w czołowej dziesiątce znaleźć możemy chociażby Dire Straits i ich „Brothers in Arms”, Hey z albumem „Unplugged” czy kolekcję największych przebojów Maanam. Na dalszych pozycjach uplasowały się wydawnictwa takich zespołów jak Metallica, Rammstein, T.Love czy Dżem i Lady Pank.

Oto lista OLiS z najlepiej sprzedającymi się płytami winylowymi w okresie od 26 maja do 1 czerwca:

Rośnie sprzedaż winyli w USA

Płyty winylowe w Polsce wciąż zyskują na popularności. A jak jest na świecie? Według opublikowanego w tym roku raportu RIAA (zrzeszenia amerykańskich wydawców muzyki) w 2016 roku sprzedaż płyt winylowych w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 1,8% do 17,2 milionów egzemplarzy, a zysk wzrósł o 3,5% do 430 milionów dolarów. Spadła natomiast sprzedaż albumów w formie cyfrowej (aż o 21,3%) oraz płyt CD (o 15,7%).

W 2016 roku płyty CD wygenerowały dla amerykańskiego przemysłu 21,8% wszystkich dochodów, mimo że średnia cena płyty spadła z 12,36 dolara w 2015 roku do 11,80 dolara w roku 2016. Wciąż na amerykańskim rynku muzycznym, największe dochody generuje streaming, z którego dochód wzrósł w ciągu roku aż o 68,5% i wygenerował dochód w wysokości 3,93 miliarda dolarów. Dziś streaming w USA zarabia więcej niż sprzedaż plików, płyt CD i winylowych łącznie.

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także