Eric Clapton przeprasza za rasistowskie wypowiedzi z przeszłości

/ 18 stycznia, 2018

Autorzy dokumentu zatytułowanego „Eric Clapton: Life at 12 Bars” postanowili przypomnieć wybryk, którego dopuścił się gitarzysta podczas koncertu w Birmingham w 1976 roku. 

Judas Priest z fragmentem nowego utworu

Podczas wspomnianego występu Clapton ze sceny powiedział następujące słowa:

Mamy tutaj wśród publiczności jakichś obcokrajowców? Jeśli tak, to podnieście ręce. „Ciapaci” [artysta użył w tym momencie określenia „wogs” – przyp. szy] – o was mówię. Przykro mi, ale jakiś ciapaty złapał moją żonę za tyłek, wiecie? Trzeba to przyznać: tak zachowują się wszyscy pieprzeni obcokrajowcy oraz ciapaci w Wielkiej Brytanii. To obrzydliwe, ale taka jest prawda.

Gdzie jesteście? Gdziekolwiek jesteście, powinniście stąd wyjść. Nie tylko z sali, ale także z naszego kraju. Nie chcę was tutaj. Słuchajcie, ludzie: myślę, że powinniśmy zagłosować na Ennocha Powella [brytyjski polityk, który krytykował zniesienie dyskryminacji rasowej w kraju]. To nasz człowiek. On ma rację – powinniśmy ich odesłać. Nie dopuśćmy, by Wielka Brytania została czarną kolonią. Wyrzućmy stąd obcokrajowców. Wyrzućmy ciapatych oraz czarnych. Niech Wielka Brytania pozostanie biała. Kiedyś interesowały mnie narkotyki, teraz interesuję się rasizmem. To coś o wiele mocniejszego.

Muzyk po latach odniósł się do tej sprawy. Clapton żałuje wypowiedzianych wówczas słów i się tego wstydzi:

Sabotowałem wszystko, w co tylko się angażowałem. Wstydzę się tego, jaki byłem kiedyś – byłem „pół-rasistą”, co nie miało sensu. Połowa moich przyjaciół jest czarna, spotykałem się z czarną kobietą i uwielbiam czarną muzykę.

Problemy zdrowotne Claptona

Kilka dni temu Clapton w jednym z wywiadów przyznał, że zaczyna tracić słuch. 

Zrobię to, zagram koncert w Hyde Parku. Moim jedynym zmartwieniem jest słuch, ponieważ zaczynam go tracić. Mam szumy uszne. Mam nadzieję, że ludzie i tak przyjdą mnie zobaczyć, chociażby jako ciekawostkę

– powiedział gitarzysta, który 8 lipca ma zaplanowany koncert w Londynie w ramach British Summer Time Festival. Ponadto 72-letni muzyk choruje na neuropatię obwodową. Objawia się ona poprzez drętwienie i mrowienie w kończynach. Eric Clapton przyznał, że choroba utrudnia mu grę na gitarze. 

Eric Clapton przyszedł na świat 30 marca 1945 roku. Jest powszechnie uznawany za jednego z najlepszych gitarzystów w historii rocka – wystarczy wspomnieć, że w zestawieniu przygotowanym przez amerykański magazyn „Rolling Stone” znalazł się na drugiej pozycji (2011). W latach sześćdziesiątych współtworzył niezwykle wpływowy zespół – Cream, ponadto udzielał się w takich grupach jak Blind Faith, The Yardbirds, a także Derek and the Dominos. Ponadto intensywnie działa na polu solowym. W 2000 został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Bogatą dyskografię Claptona zamyka krążek zatytułowany „I Still Do”, który na rynku ukazał się w maju 2016 roku. 

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także