Festiwale wrócą latem? Optymistyczne wyniki badań i wypowiedzi promotorów

/ 18 stycznia, 2021


Wciąż nie wiadomo, jak będzie wyglądało tegoroczne lato. Czy będziemy mogli spotkać się na dużych festiwalach?


Organizatorzy festiwali myślą o nadchodzącym lecie z nadzieją ale też i z obawą. Jeśli nie uda się zorganizować tegorocznych festiwali, część z nich może nie dotrwać do kolejnego lata.

Niektórzy postanowili wziąć sprawy w swoje ręce. Organizatorzy hiszpańskiego festiwalu Primavera Sound zorganizowali badanie, które miało sprawdzić, jak wirus może rozprzestrzeniać się wśród festiwalowiczów. W badaniu PRIMACOV udział wzięło 1000 osób – 463 wzięło udział w koncercie w hali na 1600 osób, a 496 stanowiło grupę kontrolną bez dostępu do obiektu. Wszystkim uczestnikom wykonano testy antygenowe na COVID-19. Po ośmiu dniach stawili się na badaniu kontrolnym: wśród uczestników koncertu nie zanotowano pozytywnych wyników, a w grupie kontrolnej znalazły się dwa pozytywne przypadki.

Autorzy badania napisali:

Obecność na koncercie zgodnie ze środkami bezpieczeństwa, wśród których były negatywne testy na SARS-COV-2 wykonane tego samego dnia nie wpłynęła na wzrost infekcji COVID-19. Mamy nadzieję, że te dane umożliwią uratowanie koncertów w trakcie pandemii.

Z kolei Melvin Benn, szef agencji Festival Republic, odpowiedzialnej za organizację festiwali Reading, Leeds i Download nadzieję widzi w szczepionkach:

Jestem pozytywnie nastawiony do tego lata, bo jeśli wszyscy powyżej 50-60 roku życia zostaną zaszczepieni do końca maja, wtedy nic nas nie będzie mogło zatrzymać.

Benn argumentował, że większość hospitalizacji występuje u osób powyżej 60 roku życia i zaszczepienie tej grupy znacząco wpłynie na poprawę bezpieczeństwa.

Nieco bardziej ostrożny w swoich prognozach jest Dr Anthony Fauci, który niedawno stwierdził:

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, stanie się to jesienią 2021 roku. Może już wczesną jesienią ludzie będą czuli się na tyle bezpiecznie by gromadzić się pod sceną.

Dr Fauci zastrzega, że wpierw muszą zostać spełnione pewne warunki, w tym zaszczepienie 75-80 procent populacji. Twierdzi jednak, że obiekty koncertowe nie będą musiały stosować szczególnych rygorów sanitarnych, poza nakazem noszenia maseczek, który jego zdaniem ma obowiązywać „w dającej się przewidzieć przyszłości”.

KOMENTARZE

Przeczytaj także