Foo Fighters i polityka? Dave Grohl stawia sprawę jasno

/ 15 września, 2018

Tak jak w życiu różnych ludzi polityka zajmuje różne miejsce, tak samo w twórczości różnych muzyków można odnaleźć większe bądź mniejsze akcenty polityczne. Co o tym myśli Dave Grohl, lider jednego z aktualnie najpopularniejszych zespołów rockowych?

Dave Grohl zostawił szatański napiwek

Foo Fighters ściągają na swoje koncerty tłumy i nie trudno domyślić się, że wśród fanów zespołu są osoby o różnych poglądach politycznych. Dave Grohl ma tego świadomość i w wywiadzie dla „PBS” mówi:

Wspaniałe w mojej pracy jest to, że wychodzę na scenę zjednać tych wszystkich ludzi na trzy godziny.

Mogą mieć różne poglądy, wyznawać różne religie, pochodzić z różnych środowisk, ale gdy śpiewam „My Hero”, „Everlong” czy „Best Of You” wszyscy śpiewają razem ze mną. Mogą śpiewać z różnych powodów, ale śpiewają razem. Uwielbiam to w mojej pracy.

Mam swoje polityczne poglądy i raz na jakiś czas w przypływie gniewu, mogę je z siebie wyrzucić. Zawieram je w tekstach piosenek, ale rzadko wyjawiam je przed wszystkimi. Ważne, by interpretację pozostawić każdemu z osobna.

Nie jesteśmy jak Rage Against The Machine. Moją intencją jest, by wszyscy na trzy godziny zapomnieli [o polityce] i śpiewali z nami.

To jedna z rzeczy, jakie uwielbiam w muzyce. To nie jest takie proste, by zjednać ludzi, ale wystarczy postawić na scenie rockowy zespół, którego piosenki znają wszyscy, a ludzie zapominają o swoich problemach.

Niezwykłe dzieło

9 sierpnia Dave Grohl opublikował właśnie krótki film dokumentalny oraz 23-minutowy utwór swojego autorstwa zatytułowany „Play”, który w całości skomponował i nagrał.

Dave Grohl powiedział, co zainspirowało go do stworzenia tej niezwykłej kompozycji:

Gdy patrzyłem, jak moje dzieci uczą się grać i śpiewać, przypomniałem sobie czasy, gdy byłem w ich wieku, słuchałem płyt i uczyłem się ze słuchu. W szkole, w której uczą się moje dzieci, widzę tłumy innych dzieci starających się rozpracować utwory. Nawet teraz, gdy mam 49 lat, też próbuję rozpracować utwory. Tego nie da się do końca wyuczyć. Zawsze będą stawały przed tobą nowe wyzwania, będziesz szlifował swoje umiejętności.

28 września „Play” ukaże się na płycie winylowej w limitowanym nakładzie.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także