Fryderyki 2018. Gala już dzisiaj, kto wygra?

/ 24 kwietnia, 2018

Dzisiejszą uroczystość, którą poprowadzą Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz, będzie można posłuchać w radiowej Trójce (początek o godzinie 20), oraz zobaczyć retransmisję na antenie TVP2 (22:55). Na scenie wystąpi plejada polskich gwiazd, a w roli gościa specjalnego zaśpiewa Basia Trzetrzelewska. 

Kanye West – co wiemy o nowym albumie?

W trakcie gali Akademia Fonograficzna przyzna 9 statuetek w kategorii „rozrywkowej” (ponadto zostaną rozdane 3 jazzowe Fryderyki). Poniżej możecie zapoznać się z naszymi prognozami. 


Utwór roku: Ania Dabrowska “Porady na zdrady”, Ania Dąbrowska “Z Tobą nie umiem wygrać”, Daria Zawiałow “Jeszcze w zielone gramy”, Daria Zawiałow “Na skróty”, Kortez “Dobry moment”

NASZ TYP: 25 tygodni na Liście Przebojów Trójki – taki wynik mówi sam za siebie. Ale kogoś to dziwi? Kompozycja Korteza urzeka od pierwszego przesłuchania, wrażenie potęguje teledysk. Murowany faworyt!


Fonograficzny debiut roku: Daria Zawiałow, Jacek Królik, Mery Spolsky, Rosalie., Smolasty

NASZ TYP: Być może królową wieczoru zostanie Daria Zawiałow, która otrzymała aż 5 nominacji. Czujemy, że przynajmniej jedną z nich zgarnie. Debiut roku? Jesteśmy jak najbardziej za!


Album roku rock (w tym hard, metal, punk): Coma „Metal Ballads vol. 1”, Decapitated „Anticult”, Dr Misio „Zmartwychwstaniemy”, HEY„CDN”, Jamal „1994”

NASZ TYP: Łódzka formacja po dosyć eksperymentalnym albumie, który podzielił słuchaczy oraz dziennikarzy, postanowił nagrać płytę… z przebojami. Muzycy Comy na „Metalowych balladach” łączą przystępność z nowymi elementami, ale wciąż słychać z kim mamy do czynienia. 


Album roku hip-hop: Grubson „Gatunek L”, Guova „Headliner”, Miuosh „POP.”, O.S.T.R. „MTV Unplugged: Autentycznie”, Taco Hemingway „Szprycer”

NASZ TYP: Patrząc na ostatnie lata, statuetkę powinien mieć zapewnioną O.S.T.R., chociaż trzeba pamiętać, że w tym roku kandyduje, dzięki wydawnictwu koncertowemu. Z drugiej strony – to naprawdę znakomity album zrealizowany pod słynnym telewizyjnym szyldem. 


Album roku pop: Anita Lipnicka & THE HATS „Miód i dym”, Grzegorz Hyży „Momenty”, Kortez „Mój dom”, Maciej Maleńczuk „Maleńczuk gra Młynarskiego”, Natalia Przybysz „Światło nocne”

NASZ TYP: Swoim debiutanckim albumie zawiesił sobie poprzeczkę bardzo wysoko. Wielu sądziło, że nie da rady jej podnieść (zarówno sobie, jak i konkurencji). Nic bardziej mylnego. Kortez udowodnił, że nie ma dla niego rzeczy niemożliwych. 


Album roku alternatywa:  Daria Zawiałow „A kysz!”, LemON „TU”, Mikromusic „Tak mi się nie chce”, MROZU „Zew”, Voo Voo „7”

NASZ TYP: Może to wyświechtany frazes, ale Wojciech Waglewski i spółka „im starsi, tym lepsi”, czego dowodem ostatnia studyjna płyta „7”. Muzycy Voo Voo nie schodzą poniżej poziomu, który jest nieosiągalny dla wielu rodzimych artystów. 


Album roku muzyka korzeni (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae): Hańba „Będą bić!”, Warsaw Village Band/Kapela ze Wsi Warszawa „Re:akcja mazowiecka”, Kroke „Traveller”, Krzysztof Krawczyk „Wiecznie młody. Piosenki Boba Dylana”, Zakopower – Official I Atom String Quartet „Zakopower i Atom String Quartet”

NASZ TYP: Zadanie ciężkie, ale stawiamy na Hańbę!, czyli krakowski zespół, który żeni folk miejski z muzyką punkrockową. Połączenie odważne, ale my to bardzo doceniamy. 


Album roku elektronika: Bovska „Pysk”, Dick4Dick „Dick4Dick Is A Woo!Man”, Mery Spolsky „Miło było pana poznać”, Natalia Nykiel „Discordia”, Paulina Przybysz „Chodź tu”

NASZ TYP: Zadanie wytypowania, w tej kategorii, z pewnością nie należy do zadań najłatwiejszych. Faworytem jest dla nas Paulina Przybysz. O tym, że posiada ogromny talent, wiedzieliśmy od dawna. Na ostatniej płycie – po raz kolejny – udowodniła to w najlepszym możliwym stylu. 


Teledysk roku: Daria Zawiałow „Na skróty”, Dr Misio „Pismo”, Krzysztof Zalewski „Polsko”, Jazz Band Młynarski-Masecki „Abduł Bey”, Mrozu „Duch”

NASZ TYP: W ubiegłym roku było głośno o teledysku (w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego) formacji, na której czele stoi aktor Arkadiusz Jakubik, w związku z festiwalem w Opolu. Dr Misio powinni sięgnąć po tego Fryderyka – nie tylko z powodu kontrowersji. 

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także