Gene Simmons (Kiss) chce opatentować metalowy symbol

/ 15 czerwca, 2017

„The Hollywood Reporter” podaje, że Gene Simmons złożył 9 czerwca 2017 roku w urzędzie patentowym podanie o przyznanie mu prawa do symbolu rogów, stosowanego w muzyce metalowej, a polegającego na uniesieniu palca wskazującego i małego jednej z dłoni. Jego wniosek możecie obejrzeć pod tym adresem.

Killing Joke w Warszawie

Gene Simmons twierdzi, że to on pierwszy publicznie wykonał ten gest, podczas koncertu, który odbył się 14 listopada 1974 roku na trasie promującej album Kiss, „Hotter Than Hell”.

Gene chce opatentować znak na potrzeby „rozrywki, mianowicie, koncertowych występów muzyków oraz innych pojawień się muzyków”.

Gene Simmons już wcześniej rościł sobie prawa do tego gestu. W opublikowanej w 2002 roku autobiografii twierdził, że wpadł na niego przez przypadek i gest ten szybko został podchwycony przez fanów.

Większość osób jako twórcę gestu widzi jednak nieżyjącego już Ronniego Jamesa Dio, byłego wokalistę Black Sabbath, Rainbow i Dio.

Lars Ulrich z Metalliki potwierdza te przypuszczenia:

To musi wywodzić się od Ronniego Jamesa Dio. Pamiętam, że Rainbow co chwila grał koncerty w Danii, ciągle więc ich oglądałem. Ronnie James Dio często stosował ten gest.

Ronnie James Dio twierdził, że nie wymyślił go, gdyż gest ten to tradycyjny włoski symbol, mający odstraszać zło.

Jestem włoskiego pochodzenia. Moi dziadkowie przybyli do Ameryki z Włoch i byli przesądnymi ludźmi. Kiedy byłem mały i szedłem z babcią ulicą, robiła ten gest, kiedy coś zobaczyła. Co to jest? Później dowiedziałem się, że to „maloik”, gest mający chronić przed złym urokiem. Nie wymyśliłem go więc, ale rozpowszechniłem i uczyniłem istotnym, zwłaszcza wykonując go w Black Sabbath, który i tak miał tę niesamowitą nazwę. Wykonywałem go tyle razy, że kojarzony jest ze mną bardziej niż z kimkolwiek innym, choć Gene Simmons powie ci, że to on go wymyślił. Ale Gene wymyślił oddychanie, buty i wszystko inne.

Antropolodzy zgadzają się, że symbol ten jest popularny w krajach śródziemnomorskich, zwłaszcza we Włoszech, gdzie nazywa się „malocchio”, jednak znany jest też w Indiach.

W muzyce rockowej pojawił się już na długo przed Kiss.

Można go znaleźć na tylnej stronie okładki płyty „Witchcraft Destroys Minds & Reaps Souls” zespołu Coven z 1969 roku, a także na okładce „Yellow SubmarineThe Beatles z 1968 roku, wykonywany przez rysunkową postać Johna Lennona.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także