Gitara Kurta Cobaina z koncertu MTV Unplugged sprzedana za rekordową kwotę

/ 21 czerwca, 2020

Aukcja w ramach akcji „Music Icons” przyniosła rekordowe zyski, a wszystko za sprawą gitary akustycznej, na której Kurt Cobain zagrał podczas koncertu MTV Unplugged Nirvany w 1993 roku.

Instrument został wystawiony do licytacji za zawrotną sumę miliona dolarów. Okazało się jednak, że nabywca zapłacił za niego sześciokrotność tej kwoty, a dokładnie 6 010 000 dolarów. Tym samym gitara ustanowiła aż pięć rekordów świata: za najdroższą gitarę, najdroższą gitarę akustyczną, najdroższą gitarę firmy Martin, najdroższą pamiątkę i najdroższą pamiątkę Nirvany.

Nabywcą instrumentu jest założyciel RØDE Microphones, Peter Freedman, który zamierza wystawić gitarę na objazdowej wystawie. Freedman mówi:

Kiedy tylko dowiedziałem się, że ta ikoniczna gitara trafi na aukcję, wiedziałem, że to jedyna okazja w życiu, żeby ją zdobyć i użyć do pokazania, z jakimi trudnościami muszą zmagać się artyści.

Globalny przemysł rozrywkowy został zniszczony przez COVID, a muzycy i artyści należą do najbardziej poszkodowanych. Większość ma bardzo ograniczony dostęp do służby zdrowia. Wiele innych gałęzi przemysłu stopniowo wraca do normalności, ale minie jeszcze dużo czasu zanim ta gałąź zacznie funkcjonować jak kiedyś.

%%REKLAMA%%

Freedman twierdzi, że płyta Unplugged Nirvany należy do jego ulubionych płyt, a występ jest jednym z najlepszych, jakie uwieczniono na filmie.


REKLAMA

W sprzedaży jest już majowo-czerwcowy numer „Teraz Rocka”. Piszemy w nim między innymi o: Pearl JamDanzig, Judas Priest, Queen, Elektrycznych Gitarach, Katatonii i wielu innych.

Pismo dostępne jest również w naszym sklepie internetowym – pamiętaj, zamówienie pisma w sieci to obecnie najbezpieczniejsza i jednocześnie najwygodniejsza forma zakupu!

[ZAMÓW TERAZ]

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także