Golden Earring. Zespół kończy działalność po 60 latach

/ 9 lutego, 2021

Holenderski zespół Golden Earring, który istniał nieprzerwanie od 1961 roku, właśnie poinformował o zakończeniu działalności.


Holenderskie media donoszą, że grupa Golden Earring zmuszona została do zakończenia działalności. Powodem jest choroba gitarzysty George’a Kooymansa, u którego w ubiegłym roku zdiagnozowano ALS, czyli stwardnienie zanikowe boczne.

Kooymans poinformował swoich kolegów z zespołu o chorobie pod koniec 2020 roku. Wokalista Barry Hay, perkusista Cesar Zuiderwijk oraz basista Rinus Gerritsen jednogłośnie uznali, że jest to najlepszy moment na zakończenie działalności istniejącego od 1961 roku zespołu Golden Earring.

To śmiertelny cios. Zawsze powtarzaliśmy, że będziemy trwać, póki jeden z nas się nie przewróci. Nie spodziewałem się, że pierwszy będzie George. Kooymans był zawsze najtwardszy z nas wszystkich

– powiedział Hay.

W rozmowie z lokalną gazetą George Kooymans potwierdził, że zmaga się z chorobą:

Jestem chory. Mam ALS. Prognozy są bardzo złe i nie mam nastroju, by zbyt wiele o tym mówić. Jestem leczony w szpitalu uniwersyteckim w Leuven. To wszystko. Choroba postępuje. Niestety, występy nie są już możliwe.

W swojej bardzo długiej karierze zespół Golden Earring wydał dziesiątki albumów studyjnych. Choć grupa cieszyła się szczególnym uznaniem w Holandii, gdzie wylansowała przeszło 60 przebojów, odniosła również światowy sukces. Formacja znana jest przede wszystkim z utworów „Radar Love” z 1973 czy „Twilight Zone” z 1982 roku.

KOMENTARZE

Przeczytaj także