Heavy metal służy zdrowiu. Tak wykazało badanie

/ 8 sierpnia, 2019

Dr psychologii Nick Perham przeprowadził badanie, które miało sprawdzić, czy muzyka heavymetalowa może wpłynąć na zdrowie fana. Jak się okazało może i to bardzo pozytywnie.

Przeprowadzone przez niego badanie wykazało, że heavy metal może mieć duży pozytywny wpływ na zdrowie słuchaczy. Jak sam mówi w wywiadzie dla „The Conversation”:

Pomimo często brutalnych tekstów piosenek metalowych badanie wykazuje, że fani heavy metalu nie stają się nieczuli na przemoc, co podważa wcześniejsze przypuszczenia dotyczące szkodliwego wpływu takiej muzyki. Wyniki badań pokazują, że fani, którzy od dawna słuchają heavy metalu są szczęśliwsi za młodu, a w wieku średnim lepiej dostosowują się do środowiska niż ich rówieśnicy, którzy fanami metalu nie są.

Inne badanie wykazało, że jeśli osoba, która się rozzłościła, posłucha muzyki heavymetalowej, jej gniew nie wzrośnie, ale zwiększą się pozytywne emocje, co wskazuje, że słuchanie ostrej muzyki pomaga w zdrowy sposób przetrawić gniew.

Ponadto Nick Perham twierdzi, że słuchanie metalu promuje także naukową dociekliwość:

Poprzez analizowanie zarzutów o powodowanie agresji i obrazę – dotyczących takich słynnych artystów jak Cradle Of Filth, Ozzy Osbourne i Marilyn Manson – studenci mogą rozwijać swoją naukową dociekliwość, szukać błędów logicznych w rozumowaniu i badać uprzedzenia myślowe.

%%REKLAMA%%

Jest to już kolejne badanie opublikowane w ostatnich latach, które potwierdza tezę, że muzyka metalowa, czy bardziej ogólnie rockowa, potrafi mieć dobry wpływ na psychikę człowieka.

rf | fot. Luka Knežević – Strika, EXIT Photo Team

KOMENTARZE

Przeczytaj także