HIM zagra pożegnalny koncert w Polsce

/ 6 marca, 2017

HIM ogłosił zakończenie swojej 26-letniej działalności. Zanim jednak Ville Valo i koledzy zwiną szyld, odbędą pożegnalną trasę koncertową. W jej ramach, 28 listopada 2017 roku, wystąpią w warszawskiej Stodole.

Ville Valo (HIM) śpiewa przebój grupy ABBA

Fińska grupa rockowa HIM odniosła na przełomie wieków duży sukces komercyjny, wykonując ciężkiego rocka o bardzo przebojowym potencjale z lekkimi nawiązaniami do gotyku. Teraz jednak ogłosiła zakończenie działalności.

W oficjalnym oświadczeniu prasowym możemy przeczytać:

Po ćwierć wieku przeplatania się miłości i metalu doszliśmy do szczerego wniosku, że HIM dobiegł nienaturalnego końca i pora się pożegnać, żeby dać miejsce dla nieodkrytych jeszcze obrazów, zapachów i dźwięków. Ułożyliśmy układankę, przekręciliśmy klucz. Dziękujemy.

Zespół HIM powstał w 1991 roku w Helsinkach, ale początkowo nie odniósł żadnego sukcesu i na pewien czas zawiesił działalność. Powrócił dopiero w drugiej połowie lat 90., kiedy Ville Valo, grający wcześniej na basie, objął rolę wokalisty. Grupa zadebiutowała w 1997 roku albumem „Greatest Lovesongs Vol. 666”, na którym znalazła się przeróbka utworu „Wicked GameChrisa Isaaka. Jeszcze większy sukces przyniósł album „Razorblade Romance” z 2000 roku, na którym znalazły się przeboje „Poison Girl”, „Join Me In Death” i „Right Here In My Arms”. Muzycy swój styl określali mianem love metalu, symbolem zespołu stał się heartagram – połączenie serca i pentagramu – a postać Ville Valo regularnie zaczęła zdobić okładki kolorowych pism, nie tylko związanych z muzyką rockową.

Od tamtej pory HIM regularnie wydawał płyty z muzyką będącą na granicy komercyjnego rocka, do której trafiały nawiązania metalowe i gotyckie. Ostatni regularny album ukazał się w 2013 roku pod tytułem „Tears on Tape”.

HIM był jednym z najpopularniejszych, fińskich zespołów na świecie. Poza rodzimą Finlandią jego albumy cieszyły się wysokimi nakładami także w innych krajach europejskich, a płyta „Dark Light” z 2005 roku pokryła się Złotem w USA.

Pożegnalna trasa koncertowa wystartuje 24 listopada 2017 roku w Sankt Petersburgu i potrwa do 17 grudnia, kiedy to zwieńczy ją koncert w londyńskim Roundhouse. Po drodze HIM odwiedzi szereg innych krajów europejskich, w tym Polskę – 28 listopada 2017 roku zagra w warszawskiej Stodole. Bilety trafią do sprzedaży w środę, 8 marca.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także