Ian Gillan o upadku relacji z Ritchiem Blackmore’em: To w połowie moja wina

/ 2 czerwca, 2024
fot. Frank Schwichtenberg


Wokalista Deep Purple szczerze opowiedział o relacjach z byłym gitarzystą grupy.


Ritchie Blackmore ostatecznie rozstał się z Deep Purple w pierwszej połowie lat 90. Jego miejsce zajął Steve Morse, a w 2022 roku zastąpił go Simon McBride.

W wywiadzie dla „Made In Metal” wokalista Ian Gillan przyznał, że każdy z gitarzystów jest inny, a o Ritchiem powiedział:

Trzeba mu to oddać, że jest geniuszem. Był fantastyczny. Wspaniały. Dzieliliśmy kiedyś pokój, byliśmy partnerami i dzieliliśmy wiele rzeczy. A potem z jakiegoś powodu, sprawy potoczyły się w złym kierunku. Jestem przekonany, że w połowie to moja wina. To odległe i mroczne czasy.

Jakiś czas temu Gillan przyznał, że dziś relacje zespołu z Blackmore’em są nieco lepsze, ale na pytanie czy jest możliwy powrót Ritchiego do Deep Purple, choćby na kilka koncertów, odparł stanowczo:

Jego powrót były zupełnym brakiem szacunku dla obecnych członków Deep Purple. Atmosfera byłaby okropna, sztuczna. Byłoby to wyłącznie dla pieniędzy i tyle, bo nie ma między nami żadnej miłości, przyjaźni. 25 procent esencji Deep Purple to improwizacja, a teraz mamy niesamowitego muzyka. Nie wiem, ile Ritchie ćwiczy. Mógłbym się rozwodzić na ten temat długo, ale prosta odpowiedź brzmi „nie”. To jak powrót do byłej żony. Nie chcemy tego. Ale to subiektywna opinia zespołu, a nie promotora, wytwórni czy fanów.

Na podobne pytanie kilka lat temu Gillan odparł:

Nigdy nie byliśmy wrogo nastawieni do Ritchiego. Myślę jednak, że na tym etapie kariery, kiedy wszystko tak dobrze nam się układa, wyszedłby z tego cyrk i odwróciłoby to uwagę od wszystkiego, co teraz robimy. Rozmawialiśmy o tym wiele lat temu, kiedy ten pomysł po raz pierwszy się pojawił. Nie byłoby w tym nic przyjemnego. Zaprosiliśmy Ritchiego, żeby zagrał z nami „Smoke On The Water” podczas ceremonii Rock And Roll Hall Of Fame, ale odmówił. Mamy ze sobą kontakt, ale nie mogę do niego zadzwonić ani wysłać mu maila, bo nie ma telefonu ani komputera. Żyje w swoim średniowiecznym świecie, a wiadomości przynoszą mu posłańcy. Wysłał mi kilka miłych słów, a ja wysłałem jemu.

Nowy album Deep Purple zatytułowany „=1” ukaże się 19 lipca tego roku. W wersji podstawowej płyty znajdzie się 13 utworów. Ukaże się też wersja z bonusową płytą DVD, a także na winylu i kasecie. Będzie to pierwszy album Deep Purple nagrany po odejściu Steve’a Morse’a z Simonem McBride’em w roli gitarzysty. Całość wyprodukował legendarny producent Bob Ezrin.

Płytę promuje utwór „Portable Door”.

17 października Deep Purple wystąpi w katowickim Spodku w ramach trasy „1 More Time Tour”.

Wszystko o Deep Purple znajdziesz w Wydaniu Specjalnym poświęconym zespołowi, dostępnym online.

DEEP PURPLE WYDANIE SPECJALNE – KUP ONLINE

KOMENTARZE

Przeczytaj także