Jeden z największych przebojów Aerosmith obraża LGBT? Współautor wyjaśnia

/ 17 grudnia, 2019

Desmond Child jest współautorem jednego z największych przebojów Aerosmith, jakim jest „Dude (Looks Like A Lady)” pochodzący z wydanego w 1987 roku albumu „Permanent Vacation”. Desmond wspomina jednak, że pierwotny refren był zupełnie inny.

Bilety na koncert Aerosmith w Polsce w 2020 roku

W wywiadzie dla „Talk Is Jericho” Desmond wspomina jak ten utwór zrodził się podczas próby:

Joe zszedł do dźwiękowca i zapętlili gitarę, wtedy Steven zaczął śpiewać „Crusin’ for the ladies”. Kiedy na mnie spojrzeli, powiedziałem: „To jest okropne. Van Halen nie umieściłby tego na stronie B najgorszego singla. Jeżdżenie po Sunset Strip w poszukiwaniu panienek to najbardziej wyświechtany obrazek”. Joe skrzyżował ramiona i spojrzał na mnie spod byka, a Steven starał się być miły i powiedział: „Kiedy pierwszy raz zaśpiewałem ten refren były tam słowa ‘Dude looks like a lady’”.

Zapytałem: „Co? Koleś wygląda jak panienka?”. Joe się wtrącił: „Nie wiemy, co to znaczy”. A ja na to: „Jestem gejem i wiem, co to znaczy”.

Krok po kroku namówiłem ich na napisanie piosenki o tym zwykłym gościu, wiecie typowym robotniku, który wchodzi do baru i widzi tę boską blondynę na scenie, a kiedy idzie po występie za kulisy ona „wyciąga spluwę”.

Wspaniałe w tej piosence są, zwłaszcza w drugiej zwrotce, słowa „nie oceniaj książki po okładce” – to piosenka o akceptacji. Czasami ta piosenka krytykowana jest przez LGBT, czasami ktoś twierdzi, że obraża osoby transpłciowe. Nie jest tak. Posłuchajcie drugiej zwrotki: „Nie oceniaj książki po okładce/ Albo kto zostanie twoim kochankiem”. Jeśli nie oznacza to „otwórz swoje serce” to nie wiem, co ma to oznaczać.

%%REKLAMA%%

Aerosmith powraca do Polski. Amerykański zespół wystąpi 12 lipca 2020 roku w krakowskiej Tauron Arenie.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także