Joe Perry o współpracy z Run-D.M.C.: Zmieniliśmy postrzeganie muzyki

/ 25 kwietnia, 2018

Joe Perry popularność zyskał występując w słynnym Aerosmith, ale w branży znany jest również z tego, że nie boi się przekraczania kolejnych muzycznych granic. W swoje karierze współpracował chociażby z Run D.M.C. czy Eminemem, a obecnie współtworzy rockowy projekt Alice Coopera Hollywood Vampires.

Mick Jagger o pracy nad nową płytą The Rolling Stones

To właśnie ten zespół już niedługo odwiedzi nasz kraj (12 czerwca  – Warszawa, Torwar) i przy tej okazji na pytania Wiesława Weissa odpowiedział wspomniany Joe Perry. Panowie rozmawiali przede wszystkim o Hollywood Vampires, ale również o współpracy gitarzysty z wykonawcami hip-hopowymi:

Ciekawym epizodem w twojej karierze jest udział w nagraniu Eminema „Sing For The Moment”, opartym na samplach z „Dream On” Aerosmith. Jak to wspominasz?

Jako wspaniałe doświadczenie. Ale pamiętaj, że hip hop i rap stały się już dziś częścią mai­nstreamu. To nie było to samo co współpraca z Run-D.M.C. przy „Walk This Way”. Wtedy miałem poczucie, że zmieniamy zasady gry. To dopiero było ekscytujące! Wiesz, nie mieliśmy pojęcia, co z tego wyjdzie. Co prawda na płytach Run-D.M.C. było mnóstwo sampli z nagrań rockowych zespołów, ale my mieliśmy z nimi zagrać! Nikt wcześniej nie robił takich rzeczy! Fascynująca sprawa. Zwłaszcza że to nie było przez nas za­planowane. Rick Rubin usłyszał gdzieś „Walk This Way” i zaproponował Run-D.M.C., żeby to z nami (z Joe Perrym i Stevenem Tylerem – przyp. ww) nagrali, na co z początku nie chcieli się zgodzić. I mogło z tego nic nie wyjść. Tymczasem powstało nagranie, które zmieniło sposób, w jaki ludzie postrzegają muzykę. A potem ten teledysk! Jeden zespół na próbie w swoim pomieszczeniu, drugi na próbie w swoim pomieszczeniu i nagle zostaje rozwalona ściana, która je dzieli! Symbolika tego obrazu była tak wymowna! Jakby zburzone zostały bariery pomiędzy wszystkimi rodzajami muzyki. Natomiast współpraca z Eminemem… Cóż, to, że mogłem zagrać u niego, było dla mnie czymś zaszczytnym. Bez dwóch zdań.

Obszerny wywiad z gitarzystą znajdziecie w najnowszym wydaniu „Teraz Rocka”, który dziś trafił do sprzedaży – dostępny jest w kioskach w całej Polsce oraz naszym sklepie internetowym. Innymi bohaterami majowego numeru są: Steven Wilson, The Smashing Pumpkins, Glaca, Marillion, Chemia czy Black Label Society.

Rap-rockowa wersja utworu „Walk This Way” ukazała się w 1986 roku przy okazji publikacji płyty „Raising Hell” wspomnianego już zespołu Run D.M.C. Współpraca z Tylerem i Perrym okazała się strzałem w dziesiątkę i kamieniem milowym w rozwoju nowego muzycznego gatunku. 

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także