John Fogerty za kilkanaście dni w Polsce. Wybieramy 5 niezapomnianych utworów artysty!

/ 19 czerwca, 2019

Dolina Charlotty spełnia marzenia tysięcy fanów Credence Clearwater Revival – legendarnego zespołu, którego założyciel, kompozytor i autor tekstów – John Fogerty po raz pierwszy w Polsce wystąpi już 29 czerwca 2019 roku na 13. Festiwalu Legend Rocka w Dolinie Charlotty. Koncert jest częścią wielkiej trasy koncertowej, którą Fogerty nazwał „My 50 year trip”, czyli „Moja pięćdziesięcioletnia podróż”.

Bilety na koncert Johna Fogerty’ego wciąż dostępne są w sprzedaży, a można je znaleźć m.in. na stronie Ticketmaster.pl. Dostępne są w trzech kategoriach:

  • Sektor 1: 290 PLN
  • Sektor 2: 250 PLN
  • Sektor 3: 190 PLN

John Fogerty to prawdziwy skarb Ameryki, jeden z najpopularniejszych piosenkarzy, gitarzystów i autorów piosenek. Jego zjawiskowa kariera rozpoczęła się w rodzinnym miasteczku El Cerrito w Kalifornii i szybko przerodziła się w spektakularny sukces z jedynym i niepowtarzalnym zespołem Creedence Clearwater Revival. Jako jego lider, Fogerty samodzielnie stworzył rozpoznawalne, nowatorskie brzmienie łączące elementy bluesowe, country, pop, rock, R&B, swamp boogie i southern fried rock ‘n’ roll z liryczną ewokacyjną słowną perspektywą.

Po ogłoszeniu zakończenia kariery zespołu Creedence Clearwater Revival w 1972 roku, Fogerty rozpoczął solową karierę, która okazała się równie imponująca.

Przez te wszystkie lata Fogerty przygotował dziesiątki świetnych i ważnych dla muzyki rockowej kompozycji. My postanowiliśmy wskazać pięć najważniejszych pochodzących z jego bogatej kariery:

Creedence Clearwater Revival  – „Proud Mary”

Choć „Proud Mary” wypromowane zostało przez Tiny i Ike’a Turnerów, za jej stworzenie odpowiedzialny jest zespół Creedence Clearwater Revival z Johnem Fogertym na czele. Utwór nagany został w 1968 roku, a rok później trafił na płytę „Bayou Country”:

Creedence Clearwater Revival  – „Born on the Bayou”

Kolejna kompozycja pochodząca ze świetnej płyty „Bayou Country”. Napisał i wyprodukował ją oczywiście John Fogerty:

Creedence Clearwater Revival  – „Fortunate Son”

Wydaje się, że to jedna z najbardziej znanych kompozycji przygotowanych przez Creedence Clearwater Revival. „Fortunate Son”, ten ponadczasowy klasyk, trafił do nas w listopadzie 1969 roku, a znalazł się na płycie „Willy and the Poor Boys”:

Creedence Clearwater Revival – „Green River”

Kompozycja znalazła się na trzeciej płycie Creedence Clearwater Revival zatytułowanej właśnie „Green River”. Wiele kompozycji pochodzących z tego wydawnictwa uznawanych jest obecnie za kultowe, ale tytułowy utwór jest chyba najbardziej rozpoznawalny:

Creedence Clearwater Revival – „Have You Ever Seen The Rain?”

Niezapomniana i wciąż ciesząca się ogromnym uznaniem kompozycja to kwintesencja twórczości Creedence Clearwater Revival:

mg

KOMENTARZE

Przeczytaj także