John Lydon (ex-Sex Pistols): Niech żyje królowa

/ 22 marca, 2017

W maju minie 40 lat od premiery singla z utworem „God Save The QueenSex Pistols, w którym John Lydon (znany wtedy, jako Johnny Rotten) śpiewał: „Boże chroń królową, ona nie jest ludzką istotą”.

John Lydon nie gniewa się już na Nirvanę

Utwór, jako jeden z najsłynniejszych przykładów buntu przeciwko brytyjskiemu establishmentowi, stał się jednym z symbolicznych nagrań punk rocka. Został wypuszczony z okazji Srebrnego Jubileuszu Królowej Elżbiety II, docierając do 2. miejsca zestawienia najpopularniejszych singli w Wielkiej Brytanii.

Co dziś sądzi John Lydon o 90-letniej Królowej Elżbiecie II? W rozmowie dla portalu „The Quietus” Lydon powiedział, że obawia się, czy jego utwór nie zostanie wykorzystany w celach politycznych po śmierci sędziwej królowej.

To utwór o sytuacji politycznej i o domaganiu się posłuszeństwa monarchii, w którą nie wierzę. Ale królowa jest ludzką istotą i jako takiej będzie mi jej bardzo brakowało. To nie jej wina, że urodziła się w pozłacanej klatce. Niech żyje jak najdłużej.

Sex Pistols: „God Save The Queen”

Zespół Sex Pistols istniał bardzo krótko i wydał tylko jeden pełnoprawny album długogrający, „Never Mind the Bollocks, Here's the Sex Pistols” (1977), jednak zapisał się w historii jako jedna z najważniejszych grup punkrockowych. W późniejszych latach grupa kilkakrotnie reaktywowała się na występy, jednak nie nagrała nowego materiału. Kolejna reaktywacja jest mało prawdopodobna. Gitarzysta Steve Jones w zeszłym roku powiedział:

Nie reaktywujemy się za takie pieniądze, jakie zarabialiśmy na reaktywacjach. Jeśli ktoś zaoferowałby nam pieniądze na miarę The Rolling Stones, to co innego.

Z kolei basista Glen Matlock mówił:

Jesteśmy już starzy. Wszyscy jesteśmy po sześćdziesiątce. Teraz kolej na młodszych.

John Lydon aktywnie działa ze swoim drugim zespołem, Public Image Limited, z którym w 2015 roku wydał płytę „What the World Needs Now…”. Na 21 kwietnia 2017 roku zaplanowany jest przedpremierowy pokaz filmu dokumentalnego „The Public Image is Rotten” w ramach nowojorskiego festiwalu filmowego Tribeca. W kwietniu do sprzedaży trafi także książka „Mr Rotten’s Songbook” zawierająca rysunki autorstwa Johna Lydona oraz własnoręczne teksty piosenek i komentarze do wszystkich napisanych przez niego utworów.

Kilka lat temu John Lydon napisał autobiografię „Gniew jest energią”, w Polsce dostępną dzięki wydawnictwu In Rock.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także