Józef Skrzek (SBB) zagra z węgierskim zespołem Omega

/ 6 marca, 2017

Omega jest legendą węgierskiego rocka, a Józef Skrzek jednym z najsłynniejszych, polskich muzyków i kompozytorów, liderem SBB, współpracownikiem Czesława Niemena oraz uznanym artystą solowym. 25 marca 2017 roku muzycy wystąpią razem na jednej scenie z okazji Dni Przyjaźni Polsko-Węgierskiej.

Najciekawsze koncerty – marzec 2017

Plenerowy koncert odbędzie się 25 marca 2017 roku na terenie autogiełdy „Ptak” przy ul. Dmowskiego w Piotrkowie. Początek o godz. 19.00. Józef Skrzek razem z Omegą wykonają między innymi utwór „Dziwny jest ten światCzesława Niemena oraz „Dziewczynę o perłowych włosach” – największy przebój Omegi (w oryginale „Gyöngyhajú lány”) z wydanego w 1969 roku albumu „10000 lépés”. Wydany rok później na singlu utwór okazał się wielkim przebojem, dlatego grupa postanowiła nagrać jego wersję anglojęzyczną („Pearls in her hair”) oraz niemieckojęzyczną („Perlen im Haar”). Piosenka była wielokrotnie kowerowana przez wielu artystów, w tym przez Kult (jako „Dziewczyna o perłowych włosach”) oraz Scorpions (jako „White Dove”).

SBB w oryginalnym składzie

SBB w 2016 roku wydał album „Za linią horyzontu”. Jest to pierwsza płyta SBB nagrana w oryginalnym składzie – Józef Skrzek, Apostolis „Lakis” Anthimos, Jerzy „Keta” Piotrowski – od przeszło 30 lat. Poprzednim albumem nagranym z Jerzym Piotrowskim był „Memento z banalnym tryptykiem”, wydany w 1980 roku. Wtedy w składzie zespołu znalazł się ponadto drugi gitarzysta, Sławomir Piwowar. Z Piwowarem w składzie SBB wystąpiło ponownie także w 2014 roku, ale gitarzysta zmarł w marcu 2015 roku.

Album „Za linią horyzontu” promowany był utworem „Odwieczni wojownicy”, skomponowanym przez Józefa Skrzeka do tekstu poety Krzysztofa Niewrzędy wykorzystanego już przez SBB w utworze „Wojownicy Itaki” z płyty „New Century” (2005).

SBB: „Odwieczni wojownicy”

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także