Justin Broadrick nie rozumiał, dlaczego Rammstein jest popularniejszy od Godflesh

/ 12 lutego, 2023
fot: Atonal Music Agency


Wokalista i gitarzysta Godflesh uważał, że jego zespół jest lepszy od takich zespołów, jak Rammstein czy Nine Inch Nails.


Godflesth to jeden z zespołów, które miały ogromny wpływ na takie grupy, jak Ministry, Nine Inch Nails, Marilyn Manson czy Rammstein, jednak nigdy nie osiągnął takiego sukcesu komercyjnego, jak one. Justin Broadrick przyznał, że długo nie potrafił tego zrozumieć.

W wywiadzie dla „Teraz Rocka” przeprowadzonym przez Jacka Nizinkiewicza, wokalista i gitarzysta Godflesh mówi:

Gdy byłem młodszy, dziwiło mnie, dlaczego nie wzbudzamy aż takiego zainteresowania jak oni, a przecież jesteśmy lepsi (śmiech). Teraz już nie mam w sobie tego żalu. A mówiąc serio, zawsze trzymaliśmy się z boku i nie wpisywaliśmy się w mody. Zespoły, które wymieniłeś, są fantastyczne, zwłaszcza Nine Inch Nails i Ministry, ale my gramy muzykę ekstremalną, a one nie. Nie jesteśmy rock’n’rollowcami, którzy krzyczą ze sceny: Cześć ludzie! Skopiemy wam dzisiaj tyłki. Zróbcie hałas! To nie my. Nie komunikujemy się z publicznością w ten sposób. Zresztą podczas koncertów nawet się nie odzywam. Również wywiadów udzielamy sporadycznie. Odkąd w 2010 roku postanowiliśmy po kilkuletniej przerwie wrócić na scenę w oryginalnym składzie – ja i Ben (G.C. Green naprawdę nazywa się Ben George Christian Green – red.) – działamy tak, żeby mieć z tego jak najwięcej radości i satysfakcji. Nie robimy niczego wbrew sobie, pracujemy we własnym tempie, nie zarzynamy się. Przyjeżdżając do Lublina na wspaniały festiwal Wschód Kultury – Inne Brzmienia, nawet nie zabraliśmy ze sobą merchu, bo przez brexit oznacza to dodatko­we formalności i koszty. Ale nie jest tak, że jesteśmy minimalistami. Zagraliśmy w tym roku na największych światowych festiwalach i przygotowaliśmy materiał na nową płytę, który nagrywamy lada dzień. Demo jest gotowe. Ale wydamy ją nie wcześniej niż w przyszłym roku. Ry­nek muzyczny jest teraz przyblokowany. A zresztą nawet gdybyśmy wydali płytę teraz, musielibyśmy czekać pół roku na winyl, takie są kolejki w tłoczniach.

Cały wywiad z Justinem Broadrickiem i G.C. Greenem z Godflesh znajdziecie w lutowym numerze „Teraz Rocka”, który jest w sprzedaży.

LUTOWY TERAZ ROCK – KUP ONLINE

fot: Atonal Music Agency

KOMENTARZE

Przeczytaj także