Kazik Staszewski (Kult) mówi, z czego żyje i ile napisał piosenek. Oszałamiająca liczba!

/ 10 marca, 2023
fot. Arek Szymański


Kazik Staszewski twierdzi, że ma dwa główne źródła dochodu. Wyjawił też, ile piosenek napisał.


Kazik Staszewski obecny jest na polskiej scenie rockowej już od ponad 40 lat. Nieprzerwanie gra z Kultem, ale też na przestrzeni tych lat dorobił się płyt solowych, z KNŻ, a także z wieloma innymi zespołami, między innymi z Kwartetem ProForma czy El Dupa.

W wywiadzie dla radia RMF FM Kazik wyjawił, z czego jako artysta się dziś utrzymuje:

Głównym moim dochodem obecnie to są wpływy za tantiemy autorskie z ZAIKSU i wpływy za koncerty. One są mniej więcej porównywalne. Napisałem ponad 700 piosenek. Do tego zostają tantiemy wykonawcze za płyty, ale w obecnych czasach to śladowy dochód. Dziś słabo się zarabia na płytach. Muniek Staszczyk powiedział kiedyś, że płyty są po to, żeby dać sygnał ludziom, że się jeszcze nie umarło.

Zespół Kult zapowiedział niezwykły box zatytułowany „KULT XLI”. Wydawnictwo będzie zawierać cztery płyty winylowe z przekrojowym materiałem. Co więcej, ukazywać się będzie w częściach. Każda z czterech części swoją premierę będzie miała co kwartał, a całość uzupełni specjalna oprawa oraz wyjątkowy album ze zdjęciami.

W skład „KULT XLI” wejdzie 36 utworów doskonale znanych publiczności – przekrój najsłynniejszych kawałków formacji. Album „K” obejmować będzie lata 80., począwszy od debiutanckiego „Kultu”, poprzez „Posłuchaj, to do Ciebie”, „Spokojnie” i „Kasetę” do przełomowego „45-89”. Część „U” zawrze w sobie lata 90. – od „Your Eyes”, poprzez bazujące na tekstach Stanisława Staszewskiego „Tatę Kazika” i „Tatę 2” do naszpikowanego przebojami „Ostatecznego krachu systemu korporacji”. Na części „L” znajdą się utwory z lat 00., od „Poligono Industrial” do „Prosto”.

Ostatnia część, czyli album T, zawierać będzie kawałki z najnowszej historii Kultu, a także premierowe, niepublikowane wcześniej utwory. Do ostatniej części T dołączony zostanie także album, w którym znajdą się fotografie z całego okresu działalności zespołu – nadesłane przez fanów! Każdy, kto zamówi pierwszą część wydawnictwa (czyli płytę K z boxem) zyska gwarancję, że nadesłane przez niego KULTowe zdjęcie znajdzie się w albumie.

KOMENTARZE

Przeczytaj także