King Crimson hucznie celebruje 50-lecie. Planowany koncert w Polsce

/ 16 stycznia, 2019

13 stycznia 1969 roku odbyła się pierwsza próba zespołu King Crimson. Pół roku później grupa wystąpiła w Hyde Parku przed The Rolling Stones, a w październiku wydała debiutancki album „In The Court Of The Crimson King” zaliczany do ścisłej czołówki najważniejszych płyt rocka.

Będzie nowy album studyjny King Crimson?

W tym roku, z okazji 50-lecia grupa planuje świętować jubileusz bardzo hucznie. Na przestrzeni 2019 roku ma ukazać się sporo wydawnictw, w tym reedycje płyt z lat 1972-1974, ale też wydawnictwa zawierające niepublikowane wcześniej nagrania i specjalny box poświęcony płycie „In The Court Of Crimson King” (ten planowany jest na październik). Planowany jest także film dokumentalny „Cosmic F*Kc” oraz wznowienie uzupełnionej wersji biografii „In The Court Of King CrimsonSida Smitha.

Najbardziej ekscytujące wydają się jednak plany koncertowe. Grupa zamierza dać 50 koncertów na całym świecie. Póki co ogłoszone zostało kilka dat w USA, Niemczech i Włoszech, ale Robert Fripp ujawnił, że grupa zamierza odwiedzić znacznie więcej krajów, w tym Polskę. Na stronie King Crimson napisał:

DGM woli jeszcze nie publikować dat wszystkich koncertów na 2019 rok, ale zamierzamy odwiedzić: Niemcy, Wielką Brytanię, (prawdopodobnie) Holandię, Polskę, Francję, Szwajcarię, Hiszpanię, Włochy, Meksyk, USA, Kanadę, Brazylię, Argentynę i Chile.

Ta wypowiedź kontrastuje z wypowiedzią Frippa z czerwca 2018 roku, gdy stwierdził, że przez Brexit King Crimson nie będzie w stanie koncertować w Europie:

Brexit wpłynął na plany koncertowe King Crimson. Na tę chwilę nie widać porozumienia w tej sprawie, nie wiadomo co z pracownikami migracyjnymi, takimi jak Bracia Crim i ich koledzy, czy będą potrzebne wizy dla członków niepochodzących z Ameryki. Kwestie techniczne i biurokracja związana z załatwieniem wiz dla każdego z ośmiu członków Bestii i tuzina osób z ekipy dla każdego z krajów wykraczają poza nasze możliwości. Nie wspominając o sprawach podatkowych. Spełnianie wymogów prawa podatkowego UE z niuansami dla poszczególnych krajów już jest niewykonalne dla małych organizacji. (…)

Zrezygnowaliśmy więc z jubileuszowej trasy koncertowej po Europie w 2019 roku. Istnieje możliwość koncertów w Anglii, ale jest mało prawdopodobna. Kierujemy więc naszą uwagę w inne rejony świata.

W zeszłym roku King Crimson wystąpił pięciokrotnie w Polsce.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także