King Crimson zapowiada epkę w hołdzie Davidowi Bowiemu

/ 12 maja, 2017

Zespół dowodzony przez Roberta Frippa ogłosił na lato trasę koncertową po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku, z kolei w czerwcu ukaże się premierowa EPka

Paul Weller i Noel Gallagher stworzą utwór dla Bonda?

Trasa koncertowa King Crimson rozpocznie się 13 czerwca 2017 roku Seattle i potrwa do 15 lipca, kiedy to odbędzie się drugi z dwóch koncertów zaplanowanych w Meksyku. Z kolei tuż przed występami na rynku ukaże się EPka zatytułowana „Hereos: Live In Europe 2016”, na której znajdzie się m.in. ich wersja jednego z najważniejszych utworów w dorobku Davida Bowiego, tytułowego „Hereos”, którą zarejestrowali w Berlinie podczas ubiegłorocznej trasy koncertowej.

Jak pisze Robert Fripp, który brał udział w sesji nagraniowej legendarnego albumu Bowiego z 1977 roku:

Zagraliśmy  „Hereos” w Admiralspalast w Berlinie ku pamięci i w hołdzie Davidowi Bowiemu. Koncert odbył się 39 lat i jeden miesiąc po sesjach nagraniowych w Hansa Tonstudio z widokiem na Mur Berliński. Płyta zostanie wydana na 40-lecie tych wydarzeń.

EPka, którą można zamawiać na oficjalnej stronie internetowej zespołu, ukaże się 2 czerwca i znajdzie się na niej 5 utworów. Oto tracklista:

  1. Heroes
  2. Easy Money 
  3. Starless (edit)
  4. The Hell Hounds of Krim
  5. Heroes (radio edit) 

The Hell Hounds of Kim” oraz „Starless” zostały zarejestrowane podczas występu w Wiedniu, „Easy Money” z kolei w Paryżu. 

A tak z kolei prezentuje się okładka  „Hereos: Live In Europe 2016”:

W nowym składzie zespołu, który Robert Fripp określił mianem „podwójnego kwartetu”, ma znaleźć się aż czterech perkusistów: Bill Rieflin, Gavin Harrison, Pat Mastelotto i Jeremy Stacey, a także wokalista i gitarzysta Jakko Jaszyk, basista Tony Levin oraz saksofonista Mel Collins.

Póki co nie ma planów trasy koncertowej po Europie, ale jest na nią szansa, gdyż Robert Fripp planuje też koncerty na 2018 rok. King Crimson odwiedził Polskę ostatnio we wrześniu 2016 roku, dając cztery koncerty w Zabrzu i Wrocławiu.

King Crimson został założony w 1968 roku i już wydanym rok później debiutanckim albumem „In the Court of the Crimson King” powalił na kolana świat rocka progresywnego. Także kolejne albumy, wśród których znalazły się takie tytuły, jak „Lizard” (1970), „Islands” (1971) i „Red” (1974) były wypełnione niezwykłą muzyką łączącą wpływy rocka, jazzu, fusion i muzyki klasycznej. W późniejszych latach grupa wielokrotnie rozwiązywała się i reaktywowała w różnych składach, a jedynym członkiem, który działa w niej od samego początku jest gitarzysta Robert Fripp. Z zespołem na przestrzeni lat współpracowali tacy muzycy, jak Greg Lake, Gordon Haskell, John Wetton, Adrian Belew, Tony Levin, Bill Bruford i Peter Sinfield.

Ostatni album King Crimson, „The Power To Believe” ukazał się w 2003 roku. 

King Crimson: Starless(live 2015) 

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także