„Kler” bije kolejne rekordy. Czy będzie najchętniej oglądanym filmem w historii?

/ 8 października, 2018

W weekend otwarcia „Kler” obejrzała rekordowa liczba 935 357 widzów, co było najlepszym wynikiem w Polsce od 30 lat. Do tej pory film Wojtka Smarzowskiego obejrzało ponad 2,5 miliona osób, sprawiając, że w ciągu zaledwie tygodnia stał się najchętniej oglądanym polskim filmem 2018 roku. Do tej pory na czele były „Kobiety mafiiPatryka Vegi z wynikiem ponad 2 milionów widzów – one jednak na ten wynik pracowały znacznie dłużej, bo swoją premierę miały w lutym tego roku.

Wojtek Smarzowski przedstawia pomysł na "Kler 2"

To jednak jeszcze nie wszystko, bo „Kler” ma szanse pobić kolejne rekordy. Jeśli obejrzy go ponad 4,3 miliona widzów, stanie się najchętniej oglądanym polskim filmem tego stulecia. Póki co ten tytuł dzierży „Quo Vadis”. Jeśli natomiast do kin pójdzie ponad 7,1 miliona osób, stanie się najchętniej oglądanym polskim filmem po 1989 roku. Dziś jest nim „Ogniem i mieczem” z 1999 roku.

Historia w filmie „Kler” ukazana została przez pryzmat losów trójki duchownych, których wzloty i upadki udowadniają, że księżom, podobnie jak społeczności wiernych, nic co ludzkie nie jest specjalnie obce. W rolach głównych popis wielkiego aktorstwa dają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz, Jacek Braciak oraz – po raz pierwszy u Smarzowskiego Janusz Gajos. W doskonałej, pełnej gwiazd obsadzie znaleźli się także m.in.: Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar i Izabela Kuna.

Premiera filmu Wojciecha Smarzowskiego odbyła się 28 września 2018 roku. „Kler” zaprezentowany został podczas 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także