Led Zeppelin 40 lat temu zakończył działalność

/ 4 grudnia, 2020


Dokładnie 40 lat temu ogłoszono oficjalnie, że zespół Led Zeppelin przestaje istnieć.


4 grudnia 1980 roku, dwa miesiące po śmierci perkusisty Johna Bonhama trzej pozostali muzycy Led Zeppelin przygotowali przeznaczone do natychmiastowej publikacji, krótkie oświadczenie prasowe:

Pragniemy oznajmić, iż strata naszego serdecznego przyjaciela i szacunek, jakim darzymy jego rodzinę, w połączeniu z głębokim poczuciem harmonii między nami a naszym menedżerem, skłoniły nas do decyzji, aby nie kontynuować działalności w dotychczasowej formie.

Fanom, którzy zdążyli kupić bilety na odwołaną w tych okolicznościach, północnoamerykańską trasę, wysłano czeki i listy wyjaśniające sytuację. Można w nich było przeczytać:

Drogi przyjacielu! Z wielkim żalem dokonujemy przekazu na kwotę, za którą kupiłeś bilet na koncert Led Zeppelin. Prawdopodobnie już wiesz, że śmierć perkusisty, Johna Bonhama, zmusiła nas do odwołania trasy.

W liście znalazła się też zachęta, aby wybrać się na któryś z innych koncertów lub wydarzeń sportowych, które odbywały się w miejscu, gdzie miał zagrać zespół.

Led Zeppelin w latach 1968-1980 nagrał osiem albumów studyjnych. W 1982 roku wyszła jeszcze płyta „Coda” zawierająca niewydane wcześniej nagrania. W późniejszych latach Led Zeppelin kilkakrotnie reaktywował się na pojedyncze występy. Ostatni z nich miał miejsce 10 grudnia 2007 roku w Londynie.

5X WYDANIE SPECJALNE TERAZ ROCK SUPER PAKIET

KOMENTARZE

Przeczytaj także