Led Zeppelin z potężnym wsparciem w sprawie plagiatu „Stairway To Heaven”

/ 20 sierpnia, 2019

We wrześniu ma odbyć się kolejna rozprawa, która ma zadecydować czy Led Zeppelin dopuścił się plagiatu utworu „Taurus” zespołu Spirit w swoim największym przeboju, jakim jest „Stairway To Heaven”. Wprawdzie w 2016 roku sąd uznał, że do plagiatu nie doszło, ale w 2018 roku są apelacyjny doszedł do wniosku, że ława przysięgłych została niewłaściwie poinstruowana w kilku kwestiach, przez co dopuścił wznowienie procesu.

Sprawa Led Zeppelin zadecyduje o losie Eda Sheerana

Proces ma się odbyć już we wrześniu, tymczasem jak donosi „NBC” zespół Led Zeppelin może liczyć na potężne wsparcie. Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych miał dostarczyć dokumenty, które potwierdzają, że wyrok z 2016 roku jest prawidłowy, co może mieć duży wpływ na wynik procesu. Ponadto kilka tygodni temu do sądu została skierowana petycja podpisana przez ponad 120 artystów, wśród których znaleźli się członkowie zespołów Tool, Korn, Judas Priest, Linkin Park i Primus. Twierdzą oni, że uznanie, że „Stairway To Heaven” jest plagiatem „byłoby krzywdzące dla całego przemysłu muzycznego” i mogłoby niekorzystnie wpłynąć na przyszłość muzyki.

%%REKLAMA%%

Takie obawy nie są bezpodstawne. Niedawno Ed Sheeran został pozwany przez spadkobierców Eda Townsenda, współautora przeboju „Let’s Get It On” Marvina Gaye’a z 1973 roku. Twierdzą oni, że przebój Eda Sheerana „Thinking Out Loud” z 2014 roku w dużej mierze został zainspirowany właśnie tamtym przebojem Gaye’a. Sąd postanowił, że zanim wyda wyrok, zaczeka na zakończenie podobnej sprawy dotyczącej zespołów Spirit i Led Zeppelin.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także