Led Zeppelin zadebiutowali dokładnie 48 lat temu

/ 12 stycznia, 2017

Led Zeppelin okazał się jednym z najważniejszych zespołów rocka, a jego debiutancka płyta, „Led Zeppelin”, do dziś uważana jest za jedną z najlepszych i przełomowych w muzyce rozrywkowej.

Led Zeppelin w encyklopedii TerazRock.pl

Szybki start

Debiutancki album Led Zeppelin został nagrany bardzo szybko, według oficjalnych danych zajęło to łącznie 36 godzin, a koszty całej sesji, zamykające się w kwocie nieprzekraczającej 2000 funtów, pokrył gitarzysta Jimmy Page i menadżer Peter Grant.

Grupa działała ze sobą zaledwie od kilku miesięcy, ale muzycy ją tworzący nie byli nowicjuszami. Led Zeppelin wyewoluował z zespołu The Yardbirds, w którym grał Jimmy Page i początkowo działał jako New Yardbirds. Jimmy Page był znanym w świecie rocka muzykiem sesyjnym, podobnie jak basista John Paul Jones, który miał za sobą współpracę między innymi z The Rolling Stones przy albumie „Their Satanic Majesties Request” (zaaranżował smyczki do słynnego przeboju „She’s A Rainbow”). Skład zespołu uzupełnił charyzmatyczny wokalista Robert Plant i szalony perkusista John Bohnam.

Doświadczenie studyjne Jimmy’ego Page’a pomogło uzyskać przełomowe brzmienie z jakiego słynął Led Zeppelin – w tamtych czasach nie brzmiał tak nikt! Na „Led Zeppelin” narodził się hard rock.

Twarde lądowanie

„Led Zeppelin” nie spotkał się od razu z pozytywnym przyjęciem. Magazyn „Rolling Stone” wystawił płycie druzgocącą recenzję, pisząc:

Marnując swój talent na nic niewarty materiał Zeppelin stworzył album, który niestety sprawia wrażenie cienia „Truth” [Jeffa Becka]. (…) Jeśli chcą wypełnić próżnię po rozpadzie Cream, będą potrzebowali producenta, a także dobrego materiału.

Szybko jednak takie opinie zostały zweryfikowane i dziś „Led Zeppelin” uznawany jest za jedną z najwspanialszych płyt rocka. Magazyn „Rolling Stone” umieścił go na 29. miejscu listy najwspanialszych albumów wszech czasów, „Uncut” na 7. miejscu listy najlepszych płyt debiutanckich, a „Q” na 7. miejscu płyt, które zmieniły świat. W samych Stanach Zjednoczonych rozeszło się ponad 8 milionów egzemplarzy tej płyty, doczekała się wielu wznowień, w tym wydania deluxe z 2014 roku.

Led Zeppelin – „Communication Breakdown”

Led Zeppelin – „Babe, I’m Gonna Leave You”

Led Zeppelin – „Dazed And Cofused”

Led Zeppelin – „How Many More Times”

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także