Leonard Cohen: Ja jestem prawdziwym Kanye Westem

/ 11 października, 2018

Na początku października ukazał się tom wierszy zmarłego w 2016 roku poety, pisarza i piosenkarza Leonarda Cohena, zatytułowany „The Flame”. Uwagę fanów zwrócił zwłaszcza wiersz, którego bohaterem jest… Kanye West.

Wiersz nosi tytuł „Kanye West Is Not Picasso” i został napisany 15 marca 2015 roku. W wierszu tym Leonard Cohen nawiązuje do słynnych przechwałek rapera, pisząc:

Kanye West nie jest Picasso

Ja jestem Picasso

Kanye West nie jest Edisonem

Ja jestem Edisonem

Ja jestem Teslą

W dalszej części pojawiają się także nazwiska Jaya-Z i Boba Dylana. W końcu Leonard Cohen pisze:

Ja jestem prawdziwym Kanye Westem

Cały wiersz możecie przeczytać poniżej.

Adam Cohen, syn Leonarda Cohena, a także producent jego ostatniej płyty, pracuje aktualnie nad pośmiertnym albumem barda. W wywiadzie dla „CBC” Adam mówi:

Pracuję nad ukończeniem utworów, które zostały nagrane podczas prac nad jego ostatnią płytą. Jego głos jest więc ciągle ze mną. To dziwne, ale też wspaniałe uczucie.

Leonard Cohen nagrał piękne piosenki, których nikt jeszcze nie słyszał i pewnego dnia ujrzą one światło dzienne. Te piosenki przypominają jego wcześniejsze nagrania, są bardziej romantyczne [niż materiał z „You Want It Darker”].

Są piosenki, które chciał ukończyć. Są też imponujące deklamacje do muzyki. Ten materiał zaskoczy i sprawi radość.

Adam Cohen jeszcze nie wie, kiedy pośmiertny album ojca ujrzy światło dzienne, jednak przewiduje, że stanie się to w 2019 roku.

Leonard Cohen urodził się w 1934 roku i zaistniał jako poeta jeszcze w latach 50. Swój debiutancki album nagrał w 1967 roku pod tytułem „Songs Of Leonard Cohen”. Największy sukces komercyjny odnotował jednak dopiero na przełomie lat 80. i 90. takimi płytami, jak „I’m Your Man” czy „The Future”.

rf | fot. Roland Godefroy

KOMENTARZE

Przeczytaj także