Lider Behemotha oskarżony. Grozi mu rok więzienia

/ 4 stycznia, 2018

Na samym wstępie przypomnijmy: trasa koncertowa grupy Behemoth pod szyldem „Rzeczpospolita niewierna” odbyła się między 30 września a 9 października 2016 roku. Kontrowersje wywołała wówczas promująca ją grafika, na której niektórzy dopatrzyli się znieważenia polskich symboli narodowych.

Billie Joe Armstrong (Green Day) zwyzywał fana

We wspomnianej grafice użyto wzoru godła Rzeczpospolitej Polskiej, widać białego orła bez korony. Zamiast niej, z głowy ptaka wyrastały diabelskie rogi. Ponadto w orła zostały wpisane były dwa węże, czaszki czy odwrócony krzyż. Wspomniana ilustracja w opinii gdańskiego radnego z ramienia Prawa i Sprawiedliwości oraz przewodniczącego Ogólnopolskiego Komitetu Obrony przed Sektami i Przemocą znieważa polskie godło.

Prokuratorze Okręgowej w Gdańsku nie spodobało się to, że godło zostało „celowo zniekształcone” oraz że „wprowadzono do niego elementy i symbole kojarzone jako satanistyczne i antychrześcijańskie”. 

Oskarżono w związku z tym trzy osoby: Adama D., czyli wokalistę grupy Behemoth, Rafała W., który stworzył projekt graficzny, a także Macieja G., odpowiedzialnego za rozpowszechnienie grafiki w sieci. Grozi im kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo kara pozbawienia wolności do roku. Osoby oskarżone nie przyznają się do winy. Akt oskarżenia w tej sprawie został skierowany 22 grudnia ubiegłego roku do Sądu Okręgowego w Gdańsku. 

Anna Wawryniuk, rzeczniczka prasowa gdańskiej prokuratury, dodała również, że w czasie śledztwa prokuratorzy korzystali z pomocy biegłych z zakresu heraldyki, a także historii i ikonografii. 

W listopadzie muzyk odniósł się do całej sprawy na swoim Facebooku, wówczas napisał:

Szukają kozła ofiarnego? To kolejna próba polskiego rządu, żeby dobrać się do Nergala i postraszyć innych artystów? Jakie jest drugie dno?

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także