Lider Ghost: Anonimowość jest oszustwem

/ 7 czerwca, 2017

Fani hardcorowej grupy zauważyli podczas oglądania nagrania z jednego z koncertów, że są pewne różnice w brzmieniu perkusji. To odmienne brzmienie zawdzięcza się nowemu muzykowi, którego formacja zatrudniła na początku tego roku.

Papa Emeritus (Ghost): Pop jest bardziej szczerą muzyką niż metal

Założyciel zespołu, Tobias Forge, który występuje pod pseudonimem Papy Emeritusa powiedział ostatnio, że grupa nigdy nie stanowiła zgranego zespołu. Głównym założeniem było to, że projekt należy do jednej osoby, przy czym wielu muzyków może dołączyć do niego na pewien czas, a zmiany są czymś naturalnym.

Z tego powodu postawiono na anonimowość muzyków. Jednak jak się okazuje nie zawsze jest to rozwiązanie optymalne. Niedawno Forge został oskarżony przez czwórkę byłych członków o przedstawianie w złym świetle ich udziału w wydawaniu kolejnych albumów oraz trasach koncertowych.

W oświadczeniu, które miało za zadanie wyjaśnić złożony pozew, muzycy oficjalnie ujawnili swoje prawdziwe tożsamości. Byli to: Simon Söderberg, Mauro Rubino, Henrik Palm i Martin Hjertstedt.

To spowodowało zastąpienie całego składu zespołu nowymi muzykami pod koniec 2016 roku. Na ten temat Forge wypowiedział się w wywiadzie dla stacji radiowej Radio Metal:

Nie mogę opowiedzieć wam całej historii, ale nie wchodząc w szczegóły, jedyną rzeczą, która zawsze pozostanie faktem jest to, że Ghost nigdy nie był utworzony jako zespół. Pierwszy skład uformował się po nagraniu pierwszego album i to był cały czas żywy skład. Od tego czasu zmieniał się on wiele razy.

Forge został spytany również o to, czy posiadanie anonimowego zespołu może ułatwić zmianę jego składu, gdyż ludzie nie przywiązują się wtedy do konkretnych członków.

Wokalista odpowiedział:

Przez wiele lat było to wygodne. Ale to jest również pewnym oszustwem. Były oszustwa o nowych członkach ciągnięte przez lata. Oczywiście jest to korzystne, bo niekoniecznie zmiany muszą przerodzić się w medialny wyścig, co jest dobre. Tak, to pomaga. Ale kostiumy i wszystko inne było również klątwą dla zespołu przez wiele lat, bo to jest jedna rzecz, która sprawia, że ludzie nie zauważają ich wartościowości. Jest trudno posiadać zespół, który nie jest zespołem w taki sam sposób jak pozostałe formacje. Jest to jednocześnie dar i przekleństwo.

Forge wypowiedział się również na temat oddziaływania takich zmian na brzmienie zespołu.

Musze nauczyć ich grać tak jak ja gram, tak jak ja to robię. Zawsze tak to działa. W większości przypadków kluczem jest uczyć ich jak myśleć mniej skomplikowanie. Sztuczka polega na tym, aby kazać im grać poniżej swoich zdolności.

Lider uznaje zdolności nowego perkusisty za właściwe i odpowiednie dla całościowego brzmienia grupy.  

Ghost aktualnie odbywają trasę koncertową wraz z Iron Maiden.

ag

KOMENTARZE

Przeczytaj także