Malta Festival powraca. Pierwszą ogłoszoną gwiazdą jest zdobywca Oscara!

/ 25 czerwca, 2024

Poznaliśmy pierwsze szczegóły tegorocznego Malta Festivalu. Wśród zaproszonych gwiazd znalazł się Tim Robbins.


34. edycja festiwalu Malta odbędzie się od 7 do 15 września w  Poznaniu. Organizatorzy odsłonili pierwsze karty programu. Nie zabraknie gwiazd, uznanych międzynarodowych artystów, spektakli, widowisk w przestrzeni miejskiej, niebanalnych debat i wyjątkowych spotkań, które będą nieść nadzieję na lepszy świat, przyznający naturze i kobietom należne im miejsce.

Hasło tegorocznej, pierwszej prowadzonej pod egidą Dominiki Kulczyk edycji brzmi „Za Miłość!”.

Tim Robbins gwiazdą tegorocznej Malty

Malta stanie się przede wszystkim przystanią dla artystek i artystów, którzy – podobnie jak organizatorzy festiwalu – wierzą, że sztuka i kultura zmieniają rzeczywistość. Tim Robbins, uhonorowany Oscarem aktor znany m.in. z filmu „Skazani na Shawshank” po raz pierwszy zawita do Polski. Do Poznania przyjedzie z reżyserowanym przez siebie greckim wodewilem „Do góry nogami” (ang. „Topsy Turvy”).

Jego grupa Actor’s Gang już zdobyła uznanie publiczności Los Angeles, ale nie zadowala się blichtrem i w swojej działalności dociera też do więźniów, których artyści regularnie odwiedzają w aresztach USA. O ich aktywizmie społecznym publiczność będzie mogła się dowiedzieć więcej podczas dedykowanych spotkań i after-talks z Timem Robbinsem, planowanych po pokazach.

To dopiero początek ogłoszeń

W programie Malta 2024 znalazły się więc wyjątkowe, światowo uznane spektakle, które obok piękna artystycznej formy zmuszają do refleksji nad naturą. Już w pierwszy weekend festiwalu wystąpią Anne Theresa de Keersmaeker i Raduana Mrizinga, którzy powracają na Malta Festival z najnowszą premierą (Kunstenfestivaldesarts, maj 2025) opartą na „Czterech Porach Roku” Vivaldiego.

Na Malta Festival nie mogło zabraknąć Krzysztofa Warlikowskiego i Nowego Teatru, który przyjedzie do Poznania ze swoją najnowszą premierą „Elizabeth Costello. Siedem wykładów i pięć bajek z morałem”.

To dopiero początek. Poznaliśmy właśnie pierwsze punkty programu, ale festiwal trwać będzie 9 dni i na publiczność czeka jeszcze wiele wydarzeń, o których organizatorzy informować będą sukcesywnie.

KOMENTARZE

Przeczytaj także