Manic Street Preachers prezentują nowy utwór [WIDEO]

/ 8 grudnia, 2017

Trzynasty studyjny krążek zespołu Manic Street Preachers będzie nosił tytuł „Resistance is Futile” i ukaże się na rynku 6 kwietnia nakładem Columbia/Sony. Muzycy udostępnili właśnie utwór, który zapowiada całość.

Tomek Lipiński: Polski szołbiz nierządem stoi

Pierwszym singlem pochodzącym z nadchodzącego studyjnego albumu walijskiej formacji jest utwór zatytułowany „International Blue”, do którego powstało tzw. lyric-video:

Nicky Wire, basista i główny tekściarz Manic Street Preachers, tak scharakteryzował tą kompozycję:

Ma podobną, taką naiwną energię jak „Motorcycle Emptiness”.

Z kolei Lider grupy, James Dean Bradfield, dodał od siebie:

Chciałem po prostu stworzyć świetną piosenkę, która idealnie nadaje się do jazdy samochodem. Coś, co będzie przypomniało fale gorąca, które widać na pustych, otwartych drogach w Ameryce. Chciałem przekazać wrażliwość w stylu Springsteena/War on Drugs, ale przepuszczoną przez europejski filtr. Czasem takie dążenia wystarczają, aby to wszystko zadziałało. 

Jak możemy przeczytać w oficjalnym komunikacie zespołu:

Głównymi tematami na „Resistance is Futile” jest pamięć oraz strata; zapomniane historie; mieszanie się rzeczywistości i sztuki jako miejsce ucieczki, a także inspiracja.  

Pod względem muzycznym jest to bardzo melodyjna płyta, która w wielu miejscach ma energię przypominającą „Generation Terrorists” [pierwszy album grupy z 1992 roku – przyp. szy] oraz aranżacje orkiestrowe rodem z „Everything Must Go” [1996]. Po opóźnieniu i trudnościach związanych z rozpoczęciem nagrywania, płyta powstała bardzo szybko w ciągu ostatnich kilku miesięcy, dzięki przypływowi kreatywności i ciężkiej pracy. 

Tak prezentuje się natomiast okładka:

Zespół Manic Street Preachers powstał w 1986 roku w walijskim mieście Blackwood. Zadebiutował albumem „Generation Terrorists” w 1992 roku, na którym znalazł się m.in. utwór „Motorcycle Empitness”, który stał się wielkim przebojem. Kluczową postacią wczesnego okresu grupy był gitarzysta i tekściarz Richey Edwards, który zaginął w 1995 roku i w 2008 roku został uznany za zmarłego, mimo że nigdy nie odnaleziono jego ciała. Ostatni studyjny krążek formacji, pod tytułem „Futurology”, ukazał się w 2014 roku. Grupę Manic Street Preachers tworzą: wokalista i gitarzysta James Dean Bradfield, basista Nicky Wire oraz perkusista Sean Moore. 

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także