McCartney wyjaśnia rolę AI w nowym utworze The Beatles. Czy głos Lennona jest podrobiony?

/ 23 czerwca, 2023


Jaka jest rola sztucznej inteligencji w przygotowywanym utworze The Beatles, który ma się ukazać w tym roku?


Paul McCartney na falach Radio 4 wyjawił niedawno, że pracuje nad piosenką, która ma ukazać się pod szyldem The Beatles. Wykorzystując sztuczną inteligencję McCartneyowi udało się wyekstrahować głos Johna Lennona ze starego nagrania demo i stworzyć z jego udziałem piosenkę.

Wiadomość taka odbiła się szerokim echem wśród fanów The Beatles, ale niektórzy zaczęli mieć wątpliwości. Czy to oznacza, że sztuczna inteligencja „udaje” głos Johna Lennona w nagraniu?

Paul McCartney postanowił rozwiać te wątpliwości i na Twitterze wyjaśnił:

Zauważyliśmy pewne zamieszanie i spekulacje w tej kwestii. Krąży wiele domysłów. Nie mogę zdradzić za dużo na tym etapie, ale mogę wyjaśnić, że nic nie zostało stworzone przez komputer. Wszystko jest prawdziwe i wszyscy tam gramy. Oczyściliśmy pewne istniejące nagrania – proces ten trwa od paru lat. Mamy nadzieję, że spodoba Wam się tak samo jak nam. Więcej informacji wkrótce.

Choć John Lennon został zamordowany w 1980 roku po jego śmierci ukazały się jeszcze dwa utwory The Beatles wykorzystujące nagrania jego głosu. Nosiły one tytuły „Free As A Bird” i „Real Love” i ukazały się w połowie lat 90. w ramach serii „Anthology”. Nie wiadomo, czy nowej piosence towarzyszyć będzie podobne wydawnictwo.

Paul McCartney mówiąc o nowej piosence powiedział, że jest to „ostatnie” nagranie The Beatles.

KOMENTARZE

Przeczytaj także