Metallica. 10 najlepszych teledysków zespołu [RANKING]

/ 25 marca, 2021

Teledyski bywają małymi dziełami sztuki. Te przygotowane na potrzeby wybranych utworów Metalliki mogą zachwycać. Które są najlepsze? Sprawdźmy!


Przygotowywanie klipów na potrzeby utworów, w celu między innymi ich promocji, to nic nadzwyczajnego. Te – mniej lub bardziej skomplikowane – powstają od wielu dekad. Są jednak wykonawcy, którzy przykładają do ich artystycznej jakości i wartości szczególną wagę. W tym gronie jest bez wątpienia Metallica.

Muzycy od niemalże samego początku swojego istnienia przygotowują teledyski do wybranych kompozycji z kolejnych płyt. Często są to dzieła, na których stworzenia przeznaczony jest spory budżet. Zatrudniają doświadczonych reżyserów i, tak też się przecież zdarzało, aktorów. Postanowiliśmy wskazać 10 naszym zdaniem najlepszych teledysków w dorobku Metalliki. Lista jest oczywiście subiektywna. Jeśli macie inne zdanie? Dajcie znać w komentarzach!

10. Until It Sleeps (1996)

9. Hardwired (2016)

8. All Nightmare Long (2008)7. The Day That Never Comes (2009)

6. The Memory Remains (1997)

5. I Disappear (2000)

4. St Anger (2003)3. The Unforgiven (1991)

Niezwykle sugestywny obraz, którego reżyserem jest Matt Mahurin powstał na potrzeby singla „The Unforgiven” pochodzącego z „Czarnego albumu”. Kompozycja, stosunkowo jak na standardy Metalliki spokojna, wzbogacona została o szalenie działające na wyobraźnię teledysk, w którym widzimy młodego człowieka, który próbuje wydostać się z pomieszczenia przypominającego więzienie. Żłobi on dziury w ścianach, ale nie może wyjść. Więziony jest on tam aż do starości…

2. Enter Sandman (1991)

Efekt współpracy Metalliki z Wayne’em Ishamem, która trwała przez wiele późniejszych lat. Teledysk to dziesiątki migających obrazów, które tworzą jego niepowtarzalny klimat. Ujęcia przerywane są tylko czasami, aby zaprezentować postać chłopca będącego bohaterem klipu. Poklatkowa prezentacja, a także zbliżenia na twarze muzyków tworzą atmosferę niepewności i niepokoju. Klip powinien mieć ostrzeżenie dla osób z epilepsją.

1. One (1989)

Ujęcia grającego w magazynie zespołu przeplatane są z fragmentami filmu pt. „Johnny poszedł na wojnę”. Mocna pozycja w teledyskowym dorobku Metalliki. Szalenie sugestywna i zapadająca w pamięć. To naszym zdaniem najlepiej zrealizowany i najbardziej pamiętny klip w całym dorobku amerykańskiego zespołu. Obrazek miał swoją premierę w stacji MTV 20 stycznia 1989 roku. Cieszy się ogromną popularnością w serwisie YouTube, gdzie odtworzono go ponad 200 milionów razy!

KOMENTARZE

Przeczytaj także