Metallica otrzymała „muzycznego Nobla”. Zobacz najciekawsze występy na gali [WIDEO]

/ 15 czerwca, 2018

14 czerwca w Sztokholmie odbyło się wręczenie nagrody Polar Music, która bardzo często określana jest mianem „muzycznego Nobla”. W imieniu grupy, wyróżnienie przyjęli: perkusista Lars Ulrich oraz basista Rob Truijllo. Metallica została pierwszym metalowym zespołem, który otrzymał tę prestiżową nagrodę. 

Paul McCartney zagrał nowy utwór. Płyta w drodze?

W uzasadnieniu komisja porównała twórczość amerykańskiego zespołu do pompatycznych symfonii Wagnera i rewolucyjnych pomysłów aranżacyjnych Czajkowskiego, zauważając, że od czasu XIX-wiecznych klasyków „nikt nie stworzył tak wściekłej muzyki, która byłaby tak przystępna”.

Podczas wczorajszej gali mowę wprowadzającą wygłosili członkowie zespołu Deep Purple – Ian Paice i Roger Glover

Na początku lat osiemdziesiątych byliśmy wysoko, graliśmy na jakimś dużym festiwalu w Wielkiej Brytanii. Usłyszałem wówczas ten zespół będąc za kulisami. Oni byli wtedy na scenie. Pomyślałem: „Kto to gra?”. To była Metallica. Słyszałem tą nazwę, ale nic o nich nie wiedziałem. Poszedłem więc pod scenę, żeby rzucić okiem i  od razu stwierdziłem: „Tak, tu się coś dzieje”, dlatego że publiczność śpiewała każde słowo, mnie to bardzo zaimponowało. Kiedy poruszasz swoją muzyką wiele osób, to jest to coś specjalnego

– stwierdził basista legendarnego brytyjskiego zespołu.

Utwory Metalliki, podczas specjalnego koncertu, wykonali m.in. frontman Ghost, Tobias Forge, muzycy Candlemass i szwedzki duet Vargas & Lagola. Poniżej możecie zobaczyć ich wersję „Enter Sandman”:

Dennis Lyxzén (wokalista formacji Refused) i Mikkey Dee (Motorhead i Scorpions) zaprezentowali z kolei „Whiplash”:

Ponadto multinstrumentalista Emil Svanängen (znany pod pseudonimem Loney Dear) zagrał medley w postaci połączenia „No Leaf Clover” „Wherever I May Roam”:

Z tej wyjątkowej okazji, po dwudziestu-pięciu latach, reaktywował się coverband Metalliki – Moneybrother:

Loreen, szwedzka wokalista znana z przeboju „Euphoria”, oddała hołd grupie swoim wykonaniem utworu „Nothing Else Matters”:

Tuva Syvertsen sięgnęła natomiast po inną ważną kompozycję Metalliki:

Polar Music Prize to nagroda za osiągnięcia w dziedzinie muzyki. Została ustanowiona w 1989 roku przez Stiga Andersona. Jest przyznawana dorocznie przez Szwedzką Królewską Akademię Muzyczną. Zwycięzca otrzymuje nagrodę w wysokości 1 miliona koron szwedzkich (około 105 tysięcy euro). Muzycy Metalliki – co już wcześniej zapowiedzieli – całą kwotę przekażą na fundację All Within My Hands

Do tej pory uhonorowani zostali nią tacy artyści jak Paul McCartney, Elton John, Bruce Springsteen, Bob Dylan, Led Zeppelin, Pink Floyd czy Sting.

szy

KOMENTARZE

Przeczytaj także