Metallica przekroczyła kolejny próg. „Czarny album” z imponującym wynikiem

/ 21 września, 2018

Album „Metallica”, znany także jako „Czarny album” właśnie zaliczył 500 tygodni na liście przebojów „Billboard 200”. Taki spektakularny wynik wcześniej udało się osiągnąć tylko trzem albumom. Płyty „Legend: The Best of Bob Marley and The WailersBoba Marleya i The Wailers oraz „Greatest HitsJourney mają na koncie 539 tygodni spędzonych na “Billboardzie”. Niekwestionowanym liderem pozostaje natomiast „The Dark Side Of The MoonPink Floyd, który w pierwszej dwusetce notowania spędził imponujące 937 tygodni.

Szczegóły nowego boxu Metalliki

Album „Metallica” był pierwszą płytą Metalliki, która dotarła na szczyt listy przebojów „Billboard”. Wydany w połowie sierpnia 1991 roku album osiągnął szczyt już 31 sierpnia 1991 roku. Do dzisiaj na świecie rozeszło się 21,2 milionów egzemplarzy płyty (szacunkowe kwoty mówią nawet o 30 milionach), z czego ponad 16 milionów w samych Stanach Zjednoczonych. Płyta pokryła się 16-krotną platyną w USA i Nowej Zelandii, 12-krotną platyną w Australii i 10-krotną platyną w Kanadzie. Przyniosła też przeboje „Enter Sandman”, „The Unforgiven” i „Nothing Else Matters”.

W 2012 roku Metallica odbyła trasę koncertową, podczas której wykonywała tę płytę w całości, ale w odwrotnej kolejności.

Tymczasem już 3 listopada 2018 roku w San Francisco odbędzie się specjalny koncert akustyczny zespołu Metallica. Oprócz występu grupy odbędzie się też specjalna aukcja, z której dochód zostanie przekazany na charytatywną organizację All Within My Hands.

Metallica rzadko występuje akustycznie, ale takie koncerty już zdarzały się w przeszłości. W 2007 roku grupa dała dwa akustyczne koncerty w ramach festiwalu Bridge School Benefit organizowanego przez Neila Younga. Fani mieli wtedy okazję usłyszeć nie tylko niezwykłe, akustyczne przeróbki znanych utworów, ale też utwory, których grupa zwykle nie wykonuje na swoich koncertach oraz liczne przeróbki. Można spodziewać się, że koncert z 3 listopada będzie równie niezwykły.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także