Metallica żegna Jona Zazulę: Gdyby nie on Metalliki nie byłoby dziś tu, gdzie jest

/ 2 lutego, 2022


Członkowie zespołu Metallica podziękowali Jonowi za to, że dał im szansę.


Metallica pożegnała zmarłego wczoraj współzałożyciela wytwórni Megaforce Records, Jona Zazulę. To on jako pierwszy zainteresował się wydaniem płyty początkującego zespołu z Kalifornii i specjalnie w tym celu ściągnął go do Nowego Jorku.

Metallica napisała:

Ciężka muzyka straciła jednego ze swoich mistrzów. W 1982 roku, kiedy nikogo nie interesowała szalona metalowa muzyka grana przez zwariowanych dzieciaków z Kalifornii, Jonny i Marsha się nią zainteresowali. A reszta jest historią. Był dla nas mentorem, menadżerem, przewodniczącym wytwórni i ojcem. Gdyby nie Jon Zazula i jego żona Marsha Metallica nie byłaby dziś tutaj, gdzie jest.

Oprócz tego Lars Ulrich napisał:

Dziękuję ci Jonny za to, że dałeś szansę tym szalonym, hałaśliwym, bezkompromisowym i niezdyscyplinowanym gościom z północnej Kalifornii, którzy nie wiedzieli gdzie góra a gdzie dół, ale gotowi byli rzucić się na głęboką wodę. Dziękuję, że sprawiłeś, że poczuliśmy się potrzebni i wartościowi. Dozgonnie będę wdzięczny za twoją przyjaźń, porady i ślepą wiarę, że naszą muzyką możemy obdarzyć innych takich wyrzutków jak my.

Wyrazy wdzięczności wyraził także James Hetfield:

Moje serce przepełnia wdzięczność za to, że dałeś szansę mi oraz moim kolegom.

Rodzina przekazała, że Zazula cierpiał na szereg chorób, a bezpośrednią przyczyną jego śmierci były powikłania po poważnych zaburzeniach neuropatycznych. Cierpiał również na przewlekłą zapalną poliradikuloneuropatię demielinizacyjną, przewlekłą obstrukcyjną chorobę płuc, a także osteopienię.

Megaforce Records – kultowa wytwórnia

W 1983 roku Marsha i Jonny Zazulowie założyli wytwórnię płytową Megaforce Records. To w jej barwach ukazał się debiutancki album Metalliki, „Kill ‘Em All” oraz pierwsze wydanie kolejnej płyty, „Ride The Lightning”. Później Megaforce wydawał płyty takich zespołów, jak Anthrax, Testament, Overkill, Ace Frehley, Ministry, King’s X, Stormtroopers Of Death i Raven, znacząco przyczyniając się do ukształtowania całej sceny thrash metalu.

KOMENTARZE

Przeczytaj także