Metalmania 2018. Zobacz dokument z festiwalu [WIDEO]

/ 20 kwietnia, 2018

Dwa tygodnie temu w Katowicach miało miejsce święto fanów metalu – kolejna edycja kultowego festiwalu Metalmania.

Myslovitz rozstał się z wokalistą

Poniżej możecie obejrzeć film dokumentujący tegoroczną Metalmanię, a w nim wywiady z artystami, twórcami, prowadzącymi, a przede wszystkim z uczestnikami tego wyjątkowego festiwalu, który odbywa się – z przerwami – od 1986 roku.

Gwiazdą tegorocznej Metalmanii był norweski zespół blackmetalowy Emperor. W wywiadzie dla marcowego numeru „Teraz Rocka”, jego lider, Ihshan, wyznał, dlaczego przyjął zaproszenie występu w katowickim Spodku:

Jeśli występujemy, staramy się pojawić w miejscach, w których publiczność nie będzie przypadkowa – na metalowych festiwalach, których uczestnicy będą rzeczywiście zainteresowani naszą muzyką. A Polska zawsze była nam bliska, black metal stał i wciąż stoi u was wysoko, chociażby dzięki Behemothowi. Wreszcie zaś to właśnie w Polsce Emperor zakończył swoją koncertową karierę – koncert na Mystic Festival [9 października 1999 roku] był, zgodnie z naszą decyzją, ostatnim koncertem, jaki zagraliśmy na długie lata. Powrót do was 20 lat później był kuszącą perspektywą.

Ponadto fani mogli posłuchać między innymi takich gwiazd jak Napalm Death, Asphyx, Destroyer 666, Kat & Roman Kostrzewski, Mekong Delta, Skyclad i Xentrix.

Pierwsza edycja Metalmanii odbyła się 4 i 5 kwietnia 1986 roku w katowickim Spodku. Później na festiwali ściągały gwiazdy wszelkich odmian metalu z całego świata. Dimmu Borgir, Therion, The Gathering, Opeth, Cannibal Corpse, Moonspell, Anathema, Testament to tylko kilka z nich. Wiele z tych koncertów zostało uwiecznionych na płytach CD i DVD. Ostatnia Metalmania, przed dłuższą przerwą, odbyła się w 2008 roku, a jej gwiazdami były zespoły Megadeth, The Dillinger Escape Plan, Satyricon i Overkill.

W 2017 festiwal powrócił na polską mapę koncertową. Dwudziesta trzecia odbyła się 22 kwietnia w katowickim Spodku i wystąpiły podczas niej takie gwiazdy jak  Samael, Coroner, Moonspell czy Sodom.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także