Michel Langevin mówi, jak okładki Iron Maiden zainspirowały Voivod

/ 11 sierpnia, 2022
fot. Fred Baumgart


Voivod od początku kariery słynął nie tylko z porywającej muzyki, ale też z oryginalnych okładek.


29 lipca 2022 roku ukazał się box „Forgotten In Space” zespołu Voivod zawierający pięć płyt z materiałem studyjnym, koncertowym oraz niepublikowanymi wcześniej demówkami.

Zestaw skupia się na wczesnych latach działalności Voivod. Przy tej okazji Paweł Brzykcy w wywiadzie dla „Teraz Rocka” zapytał perkusistę, odpowiedzialnego także za szatę graficzną płyt, Michela Langevina, czy to prawda, że maskotę Voivod narysował zainspirowany Eddiem z okładki debiutanckiej płyty Iron Maiden.

Michel odparł:

Tak. To do dziś jedna z moich ulubionych płyt. Pokochałem ją od pierwszego wejrzenia – w okładkę (śmiech). Ale już w 1979 ukazała się płyta Nazareth, No Mean City, i jej okładka też zrobiła na mnie wielkie wrażenie (autorem jest Rodney Matthews – red.). Poza tym ukazywał się magazyn Heavy Metal, a w nim niesamowite ilustracje Philippe’a Druille’a. Jedna z jego opowieści, Yragael-Urm, jest zresztą bardzo w klimacie tego, o czym później pisaliśmy w tekstach Voivod, była bardzo inspirująca. Powiem ci, że nasza maskotka pierwotnie wyglądała trochę inaczej – jak z gry Lochy i smoki. Na początku lat 80. przybrała bardziej apokaliptyczny wygląd, a to ze względu na społeczne nastroje, groźbę wojny nuklearnej. W czasach, gdy już oficjalnie powstał zespół, było to naprawdę realne.

Cały wywiad znajdziecie w sierpniowym „Teraz Rocku„, który jest w sprzedaży.

SIERPNIOWY TERAZ ROCK – KUP ONLINE

Wydawnictwo „Forgotten In Space” Voivod promuje także multimedialnie, między innymi za pomocą gry online.

Z opisu gry możemy przeczytać:

Czy będziesz potrafił/ła sterować statkiem kosmicznym przemierzając galaktykę Mörgoth i odpierać ataki ze strony Twojego największego wroga, którym jest Korgüll The Exterminator? Przerażający cyborg-wojownik stworzony przez Voivod, którego celem jest zniszczyć wszystko, co stanie na jego drodze, będzie próbować Cię zmiażdżyć i zmielić w kosmiczny pył, a ty za każde uniknięcie jego ciosów zbierać będziesz punkty. Gotowi do walki? Włączyć wszystkie systemy!

W grę możecie zagrać tutaj.

fot. Fred Baumgart

KOMENTARZE

Przeczytaj także