Mick Jagger mówi, jak przemysł muzyczny zmienił się przez 60 lat i jaka jest zaleta streamingu

/ 18 września, 2023
fot. Jerzy Bednarski


Kto lepiej wie, jakie zmiany przeszedł przemysł muzyczny na przestrzeni ostatnich 60 lat jak nie Mick Jagger?


Zespół The Rolling Stones jest obecny na rynku płytowym od 60 lat – w czerwcu 1963 roku ukazał się jego debiutancki singel, „Come On”, w kwietniu 1964 jego debiutancki album, a w październiku 2023 ma ukazać się jego najnowsza płyta „Hackney Diamonds”.

Mick Jagger śledził zmiany, jakie przeszedł na przestrzeni 60 lat rynek muzyczny i w wywiadzie dla radia „CBC” mówi o tych, które były najważniejsze:

Gdy zaczynaliśmy, przemysł muzyczny kręcił się wokół singli. To były płyty na 45 obrotów. Albumy gwiazd pop się nie sprzedawały. Sprzedawały się albumy z musicalami, jak „South Pacific”, pewnie dzisiejszej publiczności to nic nie mówi. Może Frank Sinatra też sprzedawał albumy. A potem nagle pojawili się The Beatles i zaczęli sprzedawać albumy pop. To była ogromna zmiana. Wcześniej nie było w tym pieniędzy, aż wytwórnie trochę poniewczasie zorientowały się, że mogą sprzedawać miliony płyt artystów pop. Potem nadeszła rewolucja płyt CD. Wszyscy pozbywali się winyli i kupowali kompakty. Były też 8-tracki, kasety, ciągle się coś zmieniało, aż wróciły winyle. Dużo się narzeka na streaming, ale interesujące w nim jest to, że ludzie w każdym wieku mają dostęp do muzyki z dowolnego okresu, podczas gdy wcześniej, gdy chciałem kupić płytę bluesową z 1955 roku, było to bardzo trudne. Musiałem zamawiać ją pocztą. Musiałem pójść do specjalistycznego sklepu. Nie miało znaczenia, że miałem dużo pieniędzy. Teraz mam ją w zasięgu ręki. A co to oznacza? To oznacza, że dzieciaki w wieku 16 lat też mogą słuchać, czego chcą.

20 października ukaże się najnowszy album The Rolling Stones zatytułowany „Hackney Diamonds”. Na nowym albumie znajdzie się dwanaście utworów. Większość została nagrana pod koniec zeszłego roku ze Steve’em Jordanem na perkusji.

Poniżej możecie obejrzeć klip do utworu „Angry”, w którym wystąpiła Sydney Sweeney („Euforia”, „Biały Lotos”, „Opowieści podręcznej”).

KOMENTARZE

Przeczytaj także