Mieszkańcy Aleksandrowa nie chcą „satanistycznego” festiwalu

/ 21 stycznia, 2017

Grupa mieszkańców Aleksandrowa podpisała petycję, domagając się likwidacji organizowanego w tym mieście od 2009 roku festiwalu Summer Dying Loud, na którym grają rockowe i metalowe zespoły.

Posłuchaj nowego utworu Nergala i Johna Portera

Portal „Polska The Times” cytuje fragment ich petycji:

[Festiwal] w sposób widoczny nabiera coraz bardziej satanistycznego charakteru. (…) Występujące w roku 2016 zespoły, takie jak: Sinister, Mord a Stigmata, Grave, Bombers, Stygmath, jawnie wykorzystują symbole związane z szatanem bądź propagują kulturę śmierci, co ilustrują ich teksty oraz zdjęcia okładek płyt.

Pod petycją podpisały się 182 osoby związane z Kościołem Katolickim, jednak nie wszystkie podały dane, dlatego petycja będzie wymagała weryfikacji.

Diabelskość zespołów

Burmistrz Jacek Lipiński twierdzi, że „petycja to sprawa polityczna, a na dodatek absurdalna. Biorąc pod uwagę argumenty z petycji, trzeba by wpisać na indeks zespół Black Sabbath. Jakbym miał porównywać diabelskość zespołów, to rzeczywiście Sinister ma obrazoburcze okładki. Jednak są to wyjątkowo ciepli i serdeczni ludzie”. Z kolei naczelnik wydziału promocji Tomasz Barszcz zapewnia, że zespoły występujące na festiwalu nie promują satanizmu, na potwierdzenie dodając, że występowały tam też takie zespoły, jak Luxtorpeda i Armia, które promują wartości chrześcijańskie.

Organizatorzy zapewniają, że pomimo protestów festiwal odbędzie się w tym roku zgodnie z planem. W 2016 roku w Aleksandrowie wystąpiły między innymi zespoły Sweet Noise, Closterkeller, KSU i Antigama.

Sinister: „The Science of Prophecy”

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także