Minister Piotr Gliński wstrzymał wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury

/ 16 listopada, 2020


Lista podmiotów, które miały otrzymać pieniądze z Funduszu Wsparcia Kultury, była tak kontrowersyjna, że musi zostać ponownie zweryfikowana.


13 listopada Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaprezentowało listę podmiotów, które otrzymają w sumie 400 milionów złotych z utworzonego w związku z pandemią COVID-19 Funduszu Wsparcia Kultury. Na liście znalazły się dziesiątki nazwisk, zespołów muzycznych, filharmonii oraz teatrów, ale również podmiotów spoza kultury i rozrywki. Kontrowersje wzbudziły nie tylko kwoty, które przyznano niektórym, ale również sam dobór beneficjentów.

Sprawa nabrała rozpędu oraz wywołała falę oburzenia. Politycy opozycji zarzucali ministrowi Glińskiemu, że lista została stworzona z myślą o wsparciu bliskich rządowi artystów, a nie o tych, którzy faktycznie pomocy finansowej potrzebują. Początkowo minister informował, że lista została sporządzona przez specjalny algorytm i nie miał na nią wpływu.

Ostatecznie jednak ugiął się pod falą krytyki i poinformował, że wypłaty z Funduszu Wsparcia Kultury zostały wstrzymane, a lista beneficjentów zostanie ponownie zweryfikowana:

Wcześniej na temat Funduszu Wsparcia Kultury wypowiedział się Kazik Staszewski, lider Kultu, i nie pozostawił na liście ministerstwa suchej nitki. Jego wpis rozszedł się szerokim echem w mediach społecznościowych.

KOMENTARZE

Przeczytaj także