Muzyk Depeche Mode zagra w Warszawie

/ 26 listopada, 2010
W kwietniu Alan Wilder, po raz pierwszy od opuszczenia Depeche Mode, wystąpił w Polsce. Wraz ze swoim projektem Recoil zaprezentował swój multimedialny show w Łodzi. Tym razem, w ramach trasy Selected Events zagra w Warszawie. 29 listopada (w poniedziałek) wystąpi w klubie Progresja.
 
Alan Wilder rozpoczął światową karierę w 1982 roku, kiedy dołączył do grupy Depeche Mode.
W ciągu kilku kolejnych lat, zespół osiągnął wszystko co można osiągnąć w świecie muzyki pop. Gruntownie muzycznie wykształcony Wilder, miał w tym ogromny udział. Kiedy macierzysty zespół nagrywał kolejne przebojowe single i coraz popularniejsze płyty, Wilder, w 1986, powołał do życia swój autorski projekt Recoil. To co miało być jedynie artystycznym incydentem, stało się dziełem życia. Od samego początku Recoil był przestrzenią artystycznej wolności, miejscem eksperymentu i pionierskich rozwiązań, m.in. w dziedzinie samplingu.
W 1995 roku Alan opuścił szeregi Depeche Mode. Przestało mi to sprawiać przyjemność – tłumaczył na łamach Teraz Rocka. Za dużo osób wtrącało się w pracę, Dave był nieobecny. To znaczy był fizycznie, ale nie mentalnie. Kiedy byliśmy razem, każdy działał każdemu na nerwy. Nie mogliśmy się z niczym zgodzić. Martin chciał coś robić w jakiś sposób, ja chciałem w inny. Było wiele powodów, dla których napięcie było wtedy bardzo wysokie. I uznałem, że nie chcę już tego dłużej obić. Jeśli w ogóle istnieje właściwy moment by odejść, ten był niemal idealny. Wilder zostawił Depeche Mode po wydaniu dwóch kluczowych albumów. Violator uczynił z nich gwiazdę formatu globalnego, Songs Of Faith And Devotion, zgasił ostatnie, cyniczne uśmieszki krytyków, powątpiewających w artystyczny potencjał grupy.
Wolny od zobowiązań wobec tonących w traumach i nałogach kolegów, Wilder skoncentrował się na pracy nad kolejnymi płytami Recoil. Albumy Unsound Methods z 1997 roku i Liquid z 2000, nagrane z udziałem wielu znakomitych gości (Diamanda Gallas, Hilda Campbell czy Maggie Estep, uchodzą za najciekawsze w dorobku formacji. Ostatni, promowany podczas obecnej trasy album Selected, jest podsumowanie dotychczasowego dorobku grupy.
 

Bilety w cenie 75 zł (przedsprzedaż) i 90zł (w dniu koncertu) dostępne w
Progresji, sieciach Eventim, Shortcut oraz Ticket store.

mk

KOMENTARZE

Przeczytaj także