Najlepiej sprzedające się rockowe albumy dekady według „Billboard”

/ 21 listopada, 2019

Billboard” podsumował mijającą dekadę listą najlepiej sprzedających się rockowych albumów z lat 2010-2019. Pierwsze miejsce zajęła płyta „Blurryface” duetu Twenty One Pilots z 2015 roku, która w USA osiągnęła status poczwórnej platyny, co oznacza, że sprzedało się ponad 4 miliony egzemplarzy. Drugie miejsce zajął Mumford & Sons z „Sigh No More”. Trzecie miejsce zajęli Imagine Dragons z płytą „Night Visions”, a czwarte składanka „Guardians of the Galaxy: Awesome Mix Vol. 1” z filmu „Strażnicy galaktyki”, na której znaleźli się tacy wykonawcy jak David Bowie, The Runaways i 10cc. Pierwszą piątkę zamyka Imagine Dragons, tym razem z płytą „Evolve” z 2017 roku, która z kolei pobiła rekord jako rockowa płyta, która najdłużej spędziła na szczycie „Billboardu” – aż 24 tygodnie.

Imagine Dragons zdominowali także listę najpopularniejszych piosenek dekady „Billboardu”. Zespół zapełnił całe podium piosenkami „Believer”, „Thunder” i „Radioactive”. Piosenka „Believer” spędziła w sumie 87 tygodni na liście najpopularniejszych singli. Dopiero na czwartym miejscu znalazł się zespół Panic! At The Disco z piosenką „High Hopes”, a na piątym The Lumineers z “Ho Hey”.

%%REKLAMA%%

Podsumowanie dekady “Billboardu” zostało stworzone na podstawie danych zebranych z cotygodniowych list publikowanych przez portal. Utwory i płyty były szeregowane pod względem liczby punktów, które przydzielano malejąco zgodnie z aktualną pozycją na liście: pozycja pierwsza dostawała najwięcej punktów, pozycja druga o jeden punkt mniej i tak dalej.

„Billboard” opiera swoje zestawienia na podstawie sprzedaży fizycznych nośników, plików cyfrowych i streamingu na terenie Stanów Zjednoczonych.

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także