Nanga zapowiada drugi album. Posłuchaj pierwszego singla [WIDEO]

/ 14 marca, 2023
fot: Magdalena Kisio


Na wiosnę ukaże się druga płyta zespołu Nanga. Poznaliśmy singel ją zapowiadający.


Po debiutanckiej płycie „Cisza w bloku” z 2021 r., która została bardzo dobrze przyjęta przez publiczność i krytykę muzyczną (m.in. drugie miejsce w rankingu Płyta roku tygodnika „Polityka”) oraz winylowej epce „Jesień w Pekinie”, zespół Nanga wypuszcza nowy singiel pt. „Cyberelfy” zapowiadający drugi album. Nowa płyta grupy, która powstała po zawieszeniu działalności Lao Che, w którym grali Maciej, Karol i Filip oraz Gangu Śródmieście, który współtworzyła Magda, zatytułowana będzie „Sport, wojna i miłość” i ukaże się 21 kwietnia.

Pierwszy singiel zapowiadający album, „Cyberelfy”, to impresja na temat cybernetycznego świata internetowych zależności, deep fake’ów, algorytmów, sieci społecznościowych. Podmiotem lirycznym utworu jest Fake News, który tak naprawdę wolałby być Cyberelfem. Chciałby się wyrwać z farmy botów, wyzwolić z fabryki trolli i wirusów i zamieszkać w chmurze.

Magda Dubrowska, autorka tekstu i wokalistka, mówi:

Akurat kiedy zaczęłam pisać teksty na nową płytę, wybuchła wojna w Ukrainie. Trudno mi się było odciąć od tego, co się działo. Między innymi tego, że momentalnie zalały nas fakenewsy; trolle i boty radykalnie zwiększyły swoją aktywność, a algorytmy grzały się do czerwoności. Czułam się jak w matni i próbując tę sytuację jakkolwiek ogarnąć, zaczęłam pisać tekst, w którym wyobraziłam sobie wszystkie te wytwory sztucznej inteligencji jako zniewolone stworzenia. Piosenka kończy się jednak dość optymistycznie i daje nadzieję, że nadejdzie kres tyranii.

Teledysk „Cyberelfy”:

KOMENTARZE

Przeczytaj także