Naukowcy zbadali, ile minut muzyki dziennie powinieneś słuchać

/ 19 listopada, 2019

Badanie, które zostało zlecone przez Deezer, wykazało, że aby utrzymać zdrowy styl życia należy słuchać 78 minut muzyki dziennie.

Zbadano nawyki 7500 osób, sprawdzając, jak muzyka wpływa na ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Żeby zachować równowagę należy słuchać 78 minut muzyki dziennie w odpowiednich proporcjach z podziałem na muzykę podnoszącą na duchu, relaksującą, zwalczającą smutek, motywującą i pomagającą zapanować nad gniewem.

Oto szczegółowe dawki dziennego zapotrzebowania:

  • 14 minut muzyki podnoszącej na duchu (wedle wyboru słuchacza), żeby poczuć się szczęśliwym
  • 16 minut muzyki uspokajającej (wedle wyboru słuchacza), żeby się zrelaksować
  • 16 minut muzyki (wedle wyboru słuchacza), żeby zwalczyć smutek
  • 15 minut muzyki motywacyjnej (wedle wyboru słuchacza), żeby wspomóc koncentrację
  • 17 minut muzyki (wedle wyboru słuchacza), żeby zapanować nad gniewem

Badanie wykazało też, że korzyści płynące ze słuchania muzyki widać już po 11 minutach i wystarczy 5 minut, żeby poczuć się szczęśliwszym.

%%REKLAMA%%

Lyz Cooper z Brytyjskiej Akademii Terapii Dźwiękiem komentuje:

Muzyka ma określone właściwości, które wpływają na umysł i ciało. Poświęcanie czasu na muzykę, która działa na różne emocje może mieć ogromny korzystny wpływ na nasze samopoczucie.

Słuchanie wesołych piosenek zwiększa przepływ krwi w części mózgu związanej z odczuwaniem przyjemności, a zmniejsza przepływ przez ciało migdałowate, które odpowiedzialne jest za strach.

A jakiej muzyki Wy słuchacie, żeby poczuć się szczęśliwszymi, zrelaksowanymi, żeby zwalczyć smutek, wspomóc koncentrację lub zapanować nad gniewem? Napiszcie w komentarzach!

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także