Nergal (Behemoth) odpowiada tym, którzy mówią „przestań politykować”

/ 9 października, 2022
fot. The Parasight


Adam Nergal Darski tłumaczy, dlaczego używa sceny jako platformy do przekazywania swoich poglądów.


W wywiadzie dla „Teraz Rocka” Nergal opowiada, w jaki sposób nowa płyta Behemotha zatytułowana „Opvs Contra Natvram” jest reakcją na dzisiejsze wydarzenia na świecie. W mediach społecznościowych czy na scenie Nergal nie unika komentowania rzeczywistości społecznej ani politycznej. Dlaczego to robi?

Lider Behemotha tłumaczy:

Używam sceny jako platformy, żeby głośno artykułować to, co dla mnie relewantne. Głośno wspieram naszych sąsiadów przeciwko napaści Rosji. Dla mnie jest to oczywiste. Pojawiają się krytykujące głosy „przestań politykować”. Ale ja nie prosiłem o taką inspirację, wolałbym, żeby jej w ogóle nie było, wolałbym tego nie robić! Jednak moim spartakusowskim obowiązkiem jest mówienie o tym głośno i alarmowanie słuchacza, że niebezpieczeństwo dla cywilizowanego świata, który znamy, idzie ze wschodu. Kolejnym zapalnikiem są na przykład prawa kobiet. Co to ma do black metalu? Nie wiem, nie zastanawiam się nad tym. Może po prostu jestem kimś więcej niż kolesiem w pasie z nabojami i z gitarą, który drze mordę? Poza tym, że zabawiam ludzi na koncercie, mam nadzieję, że mogę też powiedzieć coś uniwersalnego i mądrego, co ludzi zaintryguje, będzie stymulować, zachęci do dyskusji, a może nawet w nich zostanie na dłużej. Skrajnie fundamentalistyczne, populistyczne agendy działają na naszym podwórku, ale też w Stanach i coraz silniej rezonują w kolejnych państwach Unii Europejskiej. Jeszcze parę lat temu wydawałoby się, że to są jakieś kurioza. (…) Geopolityka jest dla mnie dziś dużo bardziej fascynująca niż pojawiające się heavymetalowe nowości. Od spraw błahych, jak podatki, po prawa obywatelskie i swobodę wypowiedzi, po wojnę i zagrożenia wynikające z postępującej inflacji: problemy z gazem, energią.

Nergal apeluje do fanów: Jeśli widzicie, że gra Metallica, Ozzy, czy Gunsi to…

Cały wywiad z Nergalem i Orionem, w którym opowiadają o albumie „Opvs Contra Natvram” znajdziecie w październikowym numerze „Teraz Rocka”, który właśnie trafił do sprzedaży.

PAŹDZIERNIKOWY TERAZ ROCK – KUP ONLINE

KOMENTARZE

Przeczytaj także