Nergal (Behemoth) usłyszał wyrok. Sąd zdecydował, czy znieważył polskie godło

/ 6 maja, 2022
fot. The Parasight

Polska Agencja Prasowa poinformowała, że zapadł wyrok w sprawie Nergala i jego współpracowników, którym zarzucano znieważenie polskiego godła.


Na ławie oskarżonych zasiedli Adam Nergal Darski, grafik Rafał Wechterowicz oraz Maciej Gruszka, który prowadzi stronę internetową i sklep zespołu Behemoth. Zarzucono im znieważenie polskiego godła. Chodzi o plakaty i merch, na których w 2016 roku znalazł się biały orzeł (bez korony) na czerwonym tle, z którego głowy wyrastały rogi. Całość została podpisana „Rzeczpospolita Niewierna”, bo taką nazwę miała organizowana wówczas trasa koncertowa.

Sąd okręgowy w Gdańsku zdecydował właśnie, że wszyscy oskarżeni są niewinni zarzucanych im czynów. Podtrzymał zatem wyrok, który w tej samej sprawie zapadł w 2018 roku. Niedługo później jednak ten został uchylony, a sprawę zdecydowano się ponownie procedować. Dzisiejsze orzeczenie jest nieprawomocne.

Podczas poprzedniej rozprawy w tej sprawie Nergal mówił między innymi:

Ten emblemat, bo tak chciałbym to nazwać, jest po prostu ptakiem. Polska jako kraj nie może mieć monopolu na symbol ptaka. Jako zespół używamy też symbolu feniksa i węży. Nie wiem np. dlaczego węże miałyby symbolizować szatana – to jest sprawa wielce dyskusyjna, a odwrócony krzyż jest przede wszystkim symbolem chrześcijańskim

Nergal ponadto dodał:

[…] Konwencja, w której porusza się nasz zespół, jest specyficzna i hermetyczna. Węże, drapieżne ptaki, odwrócone krzyże tudzież inne okultystyczne symbole od zarania deathmetalowego gatunku, czyli około 30 lat są nierozłączną częścią tej konwencji.

Na sam koniec Darski stwierdził:

Oskarżanie nas jest poważną nadinterpretacją, aczkolwiek rozumiem działania moich oskarżycieli, bowiem nie od dziś moja osoba funkcjonuje na medialnym świeczniku i jest łatwym celem dla wszelkiej maści oportunistów, którzy chcą zbić kapitał i zrobić sobie promocję. […]

Należy spodziewać się, że prokuratura ponownie odwoła się od wyroku sądu.

KOMENTARZE

Przeczytaj także