Nergal tłumaczy religijne inspiracje nowej płyty Behemotha

/ 20 sierpnia, 2018

W wywiadzie dla „Headbangers Lifestyle” Adam Nergal Darski wyjawił, jakie inspiracje stoją za najnowszym albumem zespołu Behemoth, zatytułowanym „I Loved You At Your Darkest”.

Zobacz kontrowersyjny teledysk promujący nową płytę Behemotha

Nergal mówi:

To bardzo złożony proces, bo zaczęło się od sesji zdjęciowej, która była mocno zainspirowana tematami religijnymi i klasycznymi obrazami Caravaggio, Memlinga i innych. Praktycznie cała książeczka płyty tak wygląda – klasyczne obrazy, zinterpretowane przez nas. To dość dosłowne interpretacje. Jeśli jestem ukrzyżowanym Jezusem, to jestem ukrzyżowanym Jezusem, a nie Jezusem z fiutem na wierzchu. Nie jest w żaden sposób obleśna – jest bardzo dosłowna, bezpośrednia. Myślę, że jest piękna. Jej elementy przenieśliśmy do teledysku.

Następnie Nergal opowiedział o genezie tytułu „God = Dog”, którego teledysk nawiązuje między innymi do słynnego gotycko-renesansowo retabulum ołtarzowego „Ołtarz z Isenheim” z XVI wieku autorstwa Matthiasa Grünewalda, twórcy malowanych kwater, i Niklausa von Hagenau, autora rzeźb korpusu ołtarza.

Tytuł jest nieco kontrowersyjny, ale cóż mogę powiedzieć? Jeśli odwrócisz słowo „god”, uzyskasz „dog” i to najprostsze wytłumaczenie tytułu, ale oczywiście jest on głębszy. Nawiązuje do filozofii Aleistera Crowleya. W jego „Księdze prawa” pojawiają się takie słowa: „Is a God to live in a dog? No! But the highest are of us”. Słowa te padają też w piosence.

I Loved You At Your Darkest” ukaże się 5 października 2018 roku. Oto lista utworów, które znajdą się na płycie:

 1. Solve
 2. Wolves ov Siberia
 3. God = Dog
 4. Ecclesia Diabolica Catholica
 5. Bartzabel
 6. If Crucifixion Was Not Enough…
 7. Angelvs XIII
 8. Sabbath Mater
 9. Havohej Pantocrator
 10. Rom 5:8
 11. We Are the Next 1000 Years
 12. Coagvla

 

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także