Nick Cave zagra w Polsce

/ 8 lutego, 2017

Nick Cave & The Bad Seeds odwiedzą Polskę w ramach trasy koncertowej promującej wydawnictwo „Skeleton Tree”, które ukazało się w 2016 roku. Koncert odbędzie się 24 października 2017 roku na warszawskim Torwarze. Bilety w cenach od 179 PLN do 329 PLN trafią do sprzedaży 17 lutego 2017 roku o godzinie 10.00.

Nick Cave ponownie koncertuje

Nick Cave powrócił na scenę 13 stycznia 2017 roku, dając pierwszy koncert od czasu śmierci 15-letniego syna Arthura, który zginął tragicznie latem 2015 roku. Album „Skeleton Tree” powstał jako próba pogodzenia się ze śmiercią syna i przemijaniem. W wywiadzie dla gazety „Australian” artysta przyznał:

Uważam, że wejście do studia nie było dobrym pomysłem i mam nadzieję, że nigdy już nie będę musiał czegoś takiego zrobić. Doszło do tego zaledwie kilka miesięcy po śmierci Arthura – dla mnie było to za wcześnie. Mimo to wydaje mi się, że fakt, że to jednak zrobiłem, był bardzo ważny. Życie toczy się dalej. To doświadczenie było przerażające, a ja byłem w rozsypce.

Film jako forma radzenia sobie z traumą

Proces powstawania „Skeleton Tree” udokumentowany został filmem „One More Time With Feeling” – pierwszym czarno-białym filmem 3-D, którego premiera odbyła się dzień przed wydaniem płyty. Nick Cave przyznał, że odbiór filmu dał mu oraz jego żonie Susie nową energię i nadzieję. „One More Time With Feeling” będzie miał swoją premierę na płytach DVD i Blu-Ray 3 marca 2017 roku. Jego reżyserem jest przyjaciel Nicka Cave’a, Andrew Dominik. Tak o filmie wypowiadał się reżyser:

Nietrudno sobie wyobrazić, że było to katastrofalne przeżycie dla całej rodziny. Dotknęła ich trauma. Nick postanowił ukończyć płytę. Na myśl, że musiałby ją promować, rozmawiając z dziennikarzami, robiło mu się niedobrze. Nie potrafiłby rozmawiać o tym z obcymi. Instynktownie postanowił się bronić, żeby nie musieć odpowiadać na pytania. Cały film poświęcony jest radzeniu sobie z żalem.

Mogłem filmować wszystko i pytać o wszystko, o co chciałem, ale jeśli coś mu się nie spodobało, mógł to usunąć. Mówi o żalu, o tym, jak sobie z nim radzi. Są to rzeczy, które wszyscy chcą wiedzieć. Jak się czuje, jak to jest stracić dziecko i jak to ma się do życia. Bo życie toczy się dalej. Film był totalnie improwizowany. Nie mieliśmy pojęcia, jak wyjdzie.

Dorobek Nicka Cave’a

Skeleton Tree” jest szesnastym studyjnym albumem nagranym przez Nicka Cave’a z zespołem The Bad Seeds. Australijski artysta zaistniał na początku lat 80., występując z grubą The Birthday Party. Szybko jednak zmienił skład i w 1984 roku zadebiutował albumem „From Her To Eternity” pod szyldem Nick Cave & The Bad Seeds. Wśród jego najbardziej znanych albumów znajdują się „Tender Prey”, „Let Love In” i „Murder Ballads”. Artysta nagrał także dwa albumy z zespołem Grindermann, którego skład stanowił uszczuplony rdzeń The Bad Seeds.

Nick Cave & The Bad Seeds: „Jesus Alone”

rf

KOMENTARZE

Przeczytaj także